Wiadomości

Europejski dzień przeciwdziałania włamaniom do domów

Już po raz trzeci obchodzimy Europejski Dzień Przeciwdziałania Włamaniom do Domów. Z okazji tego wydarzenia 16 krajów europejskich zjednoczonych w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), w tym Polska, rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”. W związku z kampanią przypominamy kilka zasad bezpieczeństwa.

Nasz dom czy mieszkanie to dla nas niejednokrotnie dorobek życia lub majątek, który musimy spłacać na bieżąco poprzez kredyt. Dlatego warto dołożyć starań, aby nasz dorobek życia był bezpieczny, a ryzyko zagrożenia włamania i grabieży ograniczyć do minimum. Należy pamiętać, że już w trakcie budowy nie możemy zapominać o jego właściwym zabezpieczeniu. Nawet na takim etapie dom może być atrakcyjnym łupem. Przedstawiamy w kilku punktach, jak można to zrobić.

 

1. Zabezpieczenia technicznie:


- wyposaż drzwi domu w odpowiednie zamki patentowe i zabezpieczenie przeciwwyważeniowe, 

- doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy - pamiętaj o jego włączeniu przed każdym wyjściem z domu,

- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer,

- w oknach zamontuj dobre klamki, zwykłe zasuwki a także roleta zewnętrzna w jakimś stopniu stanowi przeszkodę dla włamywacza,

- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych,

- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym,

- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych, okienek piwnic oraz innych pomieszczeń, poprzez które łatwo można dostać się do domu,

 

2. Pomoc sąsiedzka


Poznaj swoich sąsiadów, porozmawiaj z nimi o bezpieczeństwie w waszym otoczeniu. Dobrze znający się mieszkańcy to bardzo skuteczna metoda przeciwdziałania włamaniom. Warto poinformować sąsiadów o planowanym urlopie, wypadzie na weekend czy pobycie w szpitalu. Jeżeli wśród tych osób darzymy kogoś szczególnym zaufaniem, to warto rozważyć pozostawienie kluczy z mieszkania (domu) celem zapalania światła (choć na krótki czas) czy wyjmowanie na bieżąco korespondencji ze skrzynki pocztowej. Warto zwracać uwagę na obce osoby czy podejrzane samochody, a przypadku jakichkolwiek podejrzeń poinformować o tym Policję. W takiej sytuacji ważne są wszystkie szczegóły: wygląd, ubiór, cechy charakterystyczne, marka i kolor pojazdu, numer rejestracyjny, ilość osób itp.


3. Media społecznościowe


Zdjęcia z wakacji najlepiej publikować po powrocie z wypoczynku. Gdy wcześniej trafią do internetu, włamywacz ma niejednokrotnie bardzo dokładną wiedzę, o miejscu, gdzie znajdują się domownicy. W tym przypadku warto działać w myśl sentencji, że “okazja czyni złodzieja”.

Niestety nie istnieje idealny system antywłamaniowy. Pamiętajmy, że złodziej typując miejsce włamania, wybierze to z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!
Więcej informacji na temat kampanii w języku angielskim: www.eucpn.org - @eucpn - EUCPN - EUCPN.

Powrót na górę strony