Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt

Z okazji przypadającego na dzień 4 października Światowego Dnia Praw Zwierząt przypominamy wszystkim o obowiązkach właścicieli względem swoich pupili. Obowiązki te reguluje głównie ustawa o ochronie zwierząt. Ustawa, już od pierwszych zdań mówi, że ludzie winni są okazać poszanowanie, ochronę i opiekę, a także humanitarne traktowanie zwierząt.

Światowy Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony w roku 1931 we Florencji, gdzie odbywała się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska.

Z racji tego wyjątkoweg dnia przypominamy, że ustawa o ochronie praw zwierząt reguluje postępowanie ze zwierzętami. W myśl przepisów każdy, kto utrzymuje zwierzę, ma obowiązek traktować je humanitarnie, zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Ustawa zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, lub w sposób powodujący u nich uszkodzenia ciała, cierpienie. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Zabronione jest również umyślne zranienie lub okaleczenie, bicie zwierząt, złośliwe straszenie lub drażnienie, utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania, porzucenie, organizowanie walk zwierząt, czy obcowanie płciowe ze zwierzęciem, głodzenie i wiele innych. Ustawa zabrania zabijania zwierząt, za wyjątkiem przypadków w niej opisanych, a ponadto znęcania się nad nimi.

Ustawa o ochronie zwierząt wymienia również kilkadziesiąt zachowań stanowiących wykroczenia względem zwierząt oraz obowiązków nałożonych na właścicieli lub opiekunów. Przewiduje także możliwość odebrania zwierzęcia w sytuacji, gdy jego zdrowiu lub życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz możliwość orzekania przepadku zwierzęcia, czy bezwzględnego, sądowego zakazu jego posiadania nawet na okres 15-letni. Za zabicie zwierzęcia grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Podobna kara może spotkać osobę znęcającą się nad zwierzętami.

Za ochronę praw zwierząt odpowiedzialne są organy administracji publicznej, które podejmują działania w tym zakresie. Zgodnie z literą prawa, organy mają obowiązek współdziałania w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi. Podobnie jak one każdy świadomy obywatel może sprzeciwić się okrucieństwu wobec zwierząt i zawiadomić odpowiednie organy o ich krzywdzie.

Warto wspomnieć, że kilka lat temu, w całym kraju na stronach komend uruchomione zostały tzw. "Zielone Strefy". Jest to nrzędzie, które umożliwia każdemu, również anonimowo, poinformować policję o okrutnym traktowaniu zwierząt.

Zapraszamy do naszej Zielonej Strefy

Powrót na górę strony