Wiadomości

„Rzuć palenie!” – MSW ostrzega przed pożarami

Data publikacji 26.03.2014

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna apelują, by nie wypalać traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków. Wysuszona po zimie roślinność bardzo szybko zajmuje się płomieniami. Gwałtowny podmuch wiatru może sprawić, że ogień wymknie się spod kontroli. Strażacy nie mają wątpliwości, że z pozoru niewinne wypalanie traw może skończyć się tragedią. W ciągu ostatnich trzech lat życie straciło ponad 30 osób. „Rzuć palnie!” – przestrzega MSW.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna cały czas apelują o niewypalanie traw i innych nieużytków podczas prac rolnych lub prac ogrodowych na działce. Szczególną uwagę zwracają na przełomie zimy i wiosny, gdy rolnicy oraz ogrodnicy przygotowują się do kolejnego okresu wegetacyjnego.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej w 2013 roku doszło do 24.241 pożarów spowodowanych wypalaniem traw. Kilka z nich zakończyło się tragicznie - życie straciło 6 osób.

Akcje gaśnicze pożarów mobilizują znaczną liczbę sił i środków. Do likwidacji skutków takich zdarzeń w ubiegłym roku wyjechało ponad 33.728 zastępów straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą na czas z pomocą tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Wciąż pokutuje przekonanie, że wypalanie traw spowoduje szybszy wzrost roślinności. Nic bardziej mylnego. Ogień sieje spustoszenie. Ziemia wyjaławia się, gdyż zahamowany zostaje pożyteczny proces naturalnego rozkładu resztek roślinnych i asymilacja azotu z powietrza. Podczas pożaru do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, które są trucizną dla zwierząt. Dym jest szkodliwy również dla człowieka. Ponadto pożary często przenoszą się na pobliskie zabudowania i lasy. Niejednokrotnie w ich wyniku ludzie tracą dobytek całego życia, a drzewostany potrzebują wielu długich lat, by ponownie się zregenerować. Zadymienie wiąże się również z zagrożeniami na drogach – nierzadko prowadzi do kolizji i wypadków.

MSW i Państwowa Straż Pożarna ostrzegają, że do wywołania ogromnego pożaru może przyczynić się już mała iskra. „Rzuć palenie!” to akcja, która ma przypominać rolnikom i ogrodnikom o rozwadze oraz zachęcać ich do porzucenia niebezpiecznej tradycji wypalania traw.

Przypominamy, że wywoływanie pożarów traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych, kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Grafika

Powrót na górę strony