Wiadomości

Uwaga na śmiercionośny czad!

Data publikacji 10.10.2016

Pogoda za oknem wskazuje na to, że jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. Sezon grzewczy został rozpoczęty. Przed nami długi okres jesienno – zimowy, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym roku właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Wczoraj w pomieszczeniach kościoła przy ulicy Górnej w Wodzisławiu Śląskim zaczadziła się trójka dzieci w wieku 5,6 i 7 lat. W czasie gdy rodzice uczestniczyli w nabożeństwie ich dzieci korzystały z pomieszczeń na piętrze. W pewnym momencie jedno źle się poczuło i powiadomiło o tym swoich rodziców. Gdy z pomocą przyszli dorośli jedno z dzieci leżało już nieprzytomne na ziemi. Wszystkie zostały przewiezione do szpitala w Jastrzębiu Zdroju a następnie przetransportowane do Siemianowic, gdzie umieszczono je w komorze hiperbarycznej. Ich stan jest stabilny, ale na pewno pozostaną jeszcze na obserwacji. Prawdopodobnie tlenek węgla mógł się ulatniać z nieszczelnego piecyka gazowego. Śledczy wyjaśniają teraz okoliczności tego zdarzenia a policjanci apelują i radzą:

Oto kilka rad na to jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą:

Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujki tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Powrót na górę strony