Wiadomości

Debatowali z młodzieżą o bezpieczeństwie

Data publikacji 20.04.2018

Wczoraj policjanci spotkali się z uczniami i pedagogami na wspólnej debacie by omówić prowadzone w powiecie programy profilaktyczne na rzecz bezpieczeństwa oraz porozmawiać o nowych projektach. Przypomniano także policyjne narzędzia w tym Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda. Wymieniono spostrzeżenia dotyczące działania nowych urządzeń i ich przydatności. Podczas zebrania omówiono także priorytetowy program MSWiA Dzielnicowy Bliżej Nas.

Wczoraj o godzinie 11.00 w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim odbyła się debata społeczna pt. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Gospodarzem spotkania był szef wodzisławskich policjantów mł.insp. Jarosław Grudziński a odbiorcami młodzież i wychowawcy. Wśród uczestników zebrania był Naczelnik Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Obywatelskiego Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim - Gabriela Bała, Z-ca Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego - Izabela Kalinowska, Kierownik Biura Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego Joanna Stolarska, pedagodzy, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wodzisławskiego oraz policjanci. Moderatorem spotkania był policyjny profilaktyk sierż.szt. Patryk Błasik, który przedstawił gościom programy profilaktyczne realizowane przez wodzisławską komendę. Wśród prelegentów był także Prezydent Miasta Mieczysław Kieca oraz  Pani Adrianna Garbulowska-Gulec z ramienia Starostwa., którzy również opowiedzieli o działalności profilaktycznej prowadzonej w mieście i w szkołach.

Jednym z założeń debaty było omówienie urządzeń policyjnych a mianowicie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda oraz przedstawienie założeń priorytetowego programu "Dzielnicowy Bliżej Nas". Od września 2016 roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna także w naszym powiecie. Jako, że to opinie społeczne miały decydujący wpływ na ostateczny kształt narzędzia służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa, chcieliśmy poznać także zdanie młodzieży co do dotychczasowego funkcjonowania narzędzia, jego przydatności i wysłuchać ewentualnych sugestii co do zmian jakie powinny nastąpić w tym narzędziu. Policjanci przedstawili także statystyki dotyczące pojawiających się najczęściej zagrożeń w naszym powiecie oraz liczby potwierdzonych jak i nie potwierdzonych informacji. Dla tych co nie mieli jeszcze styczności z KMZB, mundurowi krok po kroku wytłumaczyli jak w prosty sposób z tego korzystać a przy okazji przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa w naszym regionie.

Kolejnym punktem debaty była aplikacja Moja Komenda. Jak mówi spot reklamujący to narzędzie mobilne, kontakt z dzielnicowym jeszcze nigdy nie był tak łatwy. W trakcie spotkania policjanci pokazali mieszkańcom jak zainstalować aplikację w smartfonie i jak umiejętnie z niej korzystać. Pokazali jak ułatwia ona kontakt z policją i pomaga szybko odnaleźć dzielnicowego z naszego rejonu. Z aplikacji można jednym kliknięciem skontaktować się ze swoim policjantem telefonicznie albo drogą elektroniczną a gdy dzielnicowy jest nieobecny w służbie zobaczymy wtedy kto pełni za niego zastępstwo. Wodzisławscy policjanci sami korzystają z tej aplikacji i zachęcali do tego samego mieszkańców.

Ostatnim punktem debaty było przybliżenie programu komendy głównej i ministerstwa "Dzielnicowy Bliżej Nas". Wiemy już, że kontakt z nimi jest dziś łatwiejszy dzięki aplikacji Moja Komenda ale dzielnicowy to swojego rodzaju ambasador policji w danej społeczności lokalnej, który powinien wpływać na wzrost zaufania do policji oraz sprawiać, że obywatele chętniej będą z nią współpracować. Na specjalnie przygotowanej prezentacji zostały przedstawione sylwetki dzielnicowych z Wodzisławia, tak by każdy mógł poznać policjanta pierwszego kontaktu.ze swojego rejonu.

Kończąc debatę szef wodzisławskich policjantów podziękował Pani Dyrektor PCKZiU za pomoc w organizacji debaty. Słowa uznania skierował także do prelegentów, obecnych gości a w szczególności do młodzieży i ich opiekunów, którzy brali czynny udział w debacie. Na zakończenie spotkania poproszono młodzież o wypełnienie ankiet dotyczących działań profilaktycznych, tak abyśmy na przyszłość planując nowe działania znali ich oczekiwania. Wyniki ankiet opublikujemy w późniejszym czasie.

Powrót na górę strony