Wypadek na przejeździe kolejowym
Policjanci z Wodzisławia Śląskiego wyjaśniają wszystkie okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Radlinie na przejeździe kolejowym. Z ustaleń śledczych wynika, że kierujący fordem zlekceważył sygnalizatory nadające światło czerwone i zderzył się z nadjeżdżającym pociągiem towarowym. Pasażer osobówki walczy o życie w szpitalu.
Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 16:45, na oznakowanym przejeździe kolejowym w Radlinie przy ulicy Rybnickiej. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że kierujący fordem coguar zlekceważył sygnalizatory nadające światło czerwone i wjechał na tory, zderzając się z jadącym pociągiem towarowym relacji Rybnik – Wodzisław Śląski. 31-latek kierujący fordem i 27-letni pasażer tego auta zostali przewiezieni do szpitala. Pasażer osobówki nadal walczy o życie.
Dokładne okoliczności tego tragicznego wypadku wyjaśniają policjanci w wydziału kryminalnego wodzisławskiej komendy, wspólnie z prokuratorem.
Przypominamy główne zasady przy dojeżdżaniu do przejazdów kolejowo-drogowych. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
- zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
- przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
- prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
- w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, należy natychmiast opuścić pojazd, udać się w miejsce dla nas bezpieczne oraz ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
- wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.