Bezpieczna droga do szkoły z wodzisławską drogówką
Policjanci z wodzisławskiej komendy od początku roku szkolnego prowadzą intensywne działania prewencyjno - kontrolne i edukacyjne dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym W policyjne działania "Bezpieczna droga do szkoły" zaangażowani są policjanci niemal każdego pionu. Cel jest jeden dla wszystkich. Przygotowanie najmłodszych do bezpiecznych zachowań podczas drogi do szkoły.
Od początku roku szkolnego patrole pełniące służbę w rejonach szkół zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Przypominają i uświadamiają kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych (przejścia dla pieszych). Mundurowi zwracają też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci.
Przypominamy jednak, że największa odpowiedzialność wciąż spoczywa na rodzicach, zwłaszcza tych najmłodszych dzieci. To oni powinni skupić uwagę na bezpieczeństwie swoich pociech, które od teraz będą na co dzień poruszać się po drogach. Pamiętajmy również, że nadal obowiązuje zasada sprawowania nad nimi opieki przez osobę, która ukończyła przynajmniej 10 lat.
Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze:
- przechodzeniu przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych, tj. przejściach dla pieszych, kładkach, przejściach podziemnych
- zakazie wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd lub spoza pojazdu, innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
- zakazie przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi
- zakazie przebiegania przez jezdnię
- zakazie chodzenia po torowisku
- zakazie wchodzenia na torowisko gdy zapory lub półzapory są opuszczone, a także gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte
- zakazie przechodzenia przez jezdnie w miejscu gdzie jezdnię od chodnika dzieli urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda, np. barierki.
Rodzice i opiekunowie powinni poza tym przypomnieć sobie przepisy dotyczące podróżowania z dziećmi w samochodach. Zabronionym jest przewożenie dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu, na przednim siedzeniu samochodu, poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecko. Granica wiekowa, którą określały nieaktualne już przepisy, została zniesiona. Należy także pamiętać, że jeżeli nasze auto wyposażone jest w poduszkę powietrzną dla pasażera i jest ona aktywna, zabronione jest przewożenie dziecka siedzącego w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.
Bardzo ważną kwestią jest noszenie odblasków. Szybciej zapadający zmrok znacznie pogarsza widoczność na drodze, dlatego już dzisiaj zadbajmy o bezpieczeństwo. Nawet niewielki element odblaskowy sprawi, że pieszy będzie z daleka widoczny, dzięki czemu kierowca odpowiednio wcześniej będzie mógł zareagować. Przypominamy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.
Mundurowi na dobry początek roku szkolnego rozdali uczniom odblaski i przeprowadzili instruktaż prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.