Wiadomości

O bezpieczeństwie w sieci z Radiem 90

Data publikacji 29.04.2021

Codziennie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz podległych Komisariatów Policji przyjmują zgłoszenia o przypadkach oszustw internetowych. Straty sięgają często kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. O tym, jakie metody wykorzystują cyberprzestępcy, na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustwa oraz co zrobić, gdy zorientujemy się, że kliknęliśmy podejrzany link, rozmawiali mł.asp. Patryk Błasik oraz redaktor Monika Sokołowska z Radia 90.

Jak wynika z policyjnych danych pochodzących z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim, od początku roku można zauważyć znaczny wzrost cyberprzestępczości w szczególności oszustw internetowych. Obecnie odnotowano ponad 150 przypadków tego typu przestępstw, w których straty wynoszą setki tysięcy złotych. Mając na uwadze skalę zjawiska, Policja podejmuje ciągłe działania profilaktyczne oraz informacyjne, czego przykładem jest ostatnia współpraca wodzisławskiego profilaktyka z Radiem 90.

Już dziś po godzinie 18:00 będzie można zobaczyć pierwszą część materiału poświęconego metodom działania oszustów oraz sposobie zachowania się w sytuacji, gdy staniemy się jego ofiarą. Dlatego gorąco zachęcamy od odwiedzin strony internetowej Radia 90 oraz fan page na portalu Facebook, gdzie będzie można odtworzyć materiał z tej rozmowy.
Jednocześnie apelujemy o ostrożność i rozwagę przy korzystaniu z udogodnień technologicznych, jakimi z pewnością są nasze smartfony czy komputery.

Jeśli widzisz podejrzane linki, wiadomości czy też niepokoją Cię wiadomości udostępniane na portalach społecznościowych zgłosić to do Incydent CERT Polska.

Poniżej wskazujemy co zrobić gdy zorientujemy się, że np. klikneliśmy w podejrzany link lub sciągliśmy nieznaną aplikacje czy oprogramowanie.

1. Włącz tryb samolotowy w urządzeniu - dzięki temu wirus nie będzie komunikować się z serwerami przestępców ani rozsyłać podobnych SMS-ów do osób z naszej listy kontaktów.

2. Następnie sprawdź swoje konto bankowe, ale z innego urządzenia, niż zainfekowane.

3. Jeśli zniknęły Ci jakieś środki, zgłoś to w banku i poinformuj Policję.

4. Stwórz kopię danych z telefonu zawierającą swoje zdjęcia, dokumenty itd.

5. Urządzenie przywróć do ustawień fabrycznych.

6. Potem przywróć pliki na urządzeniu z kopii zapasowej.

7. Na koniec zmień hasła do wszystkich kont, do których miałeś dostęp na urządzeniu.


(źródło: CERT Polska)

Więcej informacji o tym, jak radzić sobie z zainfekowanymi urządzeniami znaleźć można na stronie cert.pl.

Powrót na górę strony