Policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W ubiegłą niedzielę na wodzisławskim Balatonie odbyła się IX edycja największego biegu pamięci w Polsce "Tropem wilczym". Tę okazję wykorzystali policjanci, aby porozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Prezentowali sprzęt oraz jednostki broni wykorzystywane w służbie, a dla najmłodszych przygotowali upominki. Stróże prawa zachęcali też do wstąpienia w szeregi policji.
W dniu 15 sierpnia na kąpielisku "Balaton" w Wodzisławiu Śląskim odbyła się IX edycja największego biegu pamięci w Polsce. "Tropem wilczym" to Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, największa impreza sportowo-edukacyjna, jaka towarzyszy obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy tej okazji wodzisławscy dzielnicowi oraz profilaktyk wystawili stoisko edukacyjne i z uczestnikami imprezy rozmawiali na tematy dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa, czyli m.in.. bezpiecznego wypoczynku nad wodą, o problemie uzależnień, informowali o kampanii profilaktycznej "Nie reagujesz-akceptujesz", przestrzegali seniorów, jak nie paść ofiarą oszustwa, a także zachęcali młode osoby do wstąpienia w szeregi policji. Chętni mogli zobaczyć jednostki broni, a także sprzęt wykorzystywany przez policję w codziennej służbie. Można też było posiedzieć w policyjnym radiowozie. Policjanci odpowiadali na zadawane pytania, a wspólne rozmowy miały dodatkowy cel - uzmysłowienie dorosłym, iż nie należy straszyć dzieci policjantami, gdyż mogą być tego negatywne skutki - dziecko w sytuacji zagrożenia nie zwróci się o pomoc do policji. Dlatego tak ważna i istotna jest postawa osób dorosłych, opiekunów i rodziców. Chętnych do odwiedzenia policyjnego stoiska profilaktycznego było sporo, dla wielu osób, nie tylko dla najmłodszych spotkanie z policjantami było nie lada atrakcją.
W wodzsławskim biegu "Tropem Wilczym" łącznie wzięło udział łącznie 170 uczestników, którzy biegli na jednym z dwóch 2 dystansów: na 1963 metry lub na 5 km. I to na tym 5 km dystansie jako drugi (z niewielką stratą do zwycięzcy) do mety dobiegł policjant z wodzisławskiej komendy sierż. szt.. Bartłomiej Kuźnik, który pomimo obowiązków służbowych znajduje czas na codzienne treningi i swoją świetną formę prezentuje na lokalnych zawodach, plasując się przeważnie w ścisłej czołówce. Bartłomiejowi gratulujemy wyniku sportowego, a także udziału w imprezie upamiętniającej obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
"Tropem Wilczym" odbywa się, aby:
- oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 1944-1963 walczyli z obcą władzą zainstalowaną w Polsce pod koniec II wojny światowej
- upowrzechnić wiedzę na temat najnowszej historii Polski
- zachęcić do aktywności ruchowej całych rodzin, do wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi.
Bieg "Tropem wilczym" w Polsce i na świecie to w 2021 roku: 329 miejscowości, 650 biegów i 66000 biegaczy.