Wodzisławscy policjanci wzięli udział w konferencji poświęconej problemowi samobójstw
7 września 2021 r. w Wodzisławiu Śląskim na terenie dworca PKP odbyła się konferencja poświęcona problemowi samobójstw. Konferencje zorganizowała Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego "Dziupla". Tematem przewodnim było życie - "Życie-Sprawa największej wagi." Wodzisławska profilaktyk opowiedziała o problemie samobójstw z perspektywy pracy Policji.
W dniu wczorajszym na sali konferencyjnej dworca PKP w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja dotycząca problemu samobójstw. Konferencję zorganizowała Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego "Dziupla". Tematem konferencji było życie - "Życie-sprawa najwyższej wagi. Jak zapobiegać samobójstwom." Konferencja rozpoczęła się wykładem Franciszka Małeckiego-Trzaskosia, prezesa zarządu Instytutu Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego, na temat "Samobójstwa jako konsekwencja nierówności oraz szeroko rozumianego wstrętu", gdziemin.. zostały przedstawione statystyki krajowe oraz te dotyczące powiatu wodzisławskiego. Statystyki pokazywały jasno, iż problem samobójstw jest aktualny, liczba prób, jak i skutecznych samobójstw z roku na rok niestety rośnie.
Na konferencji problem samobójstw z perspektywy pracy Policji przedstawiła wodzisławska profilaktyk st. asp.. Małgorzata Koniarska, która podkreśliła rolę dzielnicowych. Dzielnicowi według nowej koncepcji pracy są bliżej społeczeństwa. To do nich wielokrotnie zgłaszają się osoby, które darzą dzielnicowych zaufaniem i zwierzają się ze swoich problemów, czy rodzice, którzy niepokoją się o swoje dzieci i chcą uzyskać pomoc.
W konferencji wzięli udział min.. I Zastępca Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski, Izabela Kalinowska, pracownicy MOPS, GOPS, pedagodzy i psychologowie, kuratorzy i asystenci rodzin z terenu powiatu wodzisławskiego oraz funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. Czyli w większości osoby, które mogą pojawić się na drodze osobie, której przestało się chcieć żyć. Które okażą zrozumienie i udzielą pomocy. Które są tak bardzo ważne i potrzebne, kiedy na świecie nie ma nikogo, kto by zrozumiał..
Konferencję podsumowała Dyrektor Powiatowej Placówki Wsparcia Krystyna Orbik-Skupień. Wnioski, jakie zostały wyciągnięte podczas dyskusji to przede wszystkim potrzeba dostępności pomocy psychologicznej dla dzieci i dla dorosłych. Każda próba samobójcza, czy to skuteczna czy nie jest dramatem dla rodziny, czy postronnych świadków. Drugim wnioskiem były więzi, mocne więzi międzyludzkie i siła rodziny. W dzisiejszych czasach tak trudne do realizacji, jednak dające fundament do radzenia sobie z trudami codziennego życia.
Apelujemy do rodziców i opiekunów, słuchajcie swoich dzieci, bądźcie blisko tak na prawdę, pokazujcie im, że są ważne i kochane. Natomiast na terenie szkoły młodzi ludzie mogą skorzystać z pomocy szkolnych pedagogów, którzy są właśnie dla uczniów. Skorzystać z ich pomocy to żaden powód do wstydu. Policjanci podczas spotkań z młodzieżą informują o tym, iż szkolni pedagodzy zawsze służą pomocą. Uczeń z problemem na terenie szkoły na pewno nie zostanie sam.
Na terenie naszego kraju funkcjonuje telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Wczesne sygnały ostrzegawcze:
- wycofanie się z kontaktów z rodziną i rówieśnikami
- trudności z koncentracją uwagi
- zainteresowanie tematem śmierci
- wyraźne zmiany nastroju i osobowości
- zmiana dotychczasowych zwyczajów snu i jedzenia
- utrata dotychczasowych zainteresowań
- dolegliwości somatyczne, np.. bóle głowy lub żołądka, zmęczenie
- trudności w szkole: trudności z nauką, obniżone oceny
- nieustanne znudzenie
Czynniki wysokiego ryzyka:
- planowanie samobójstwa
- nagłe używanie alkoholu lub substancji psychoaktywnych, które mogą stanowić formę wołania o pomoc bądź zminimalizowania cierpienia
- oskarżanie siebie
- wypowiadanie komunikatów typu: „Chciałbym umrzeć”, „Nie mam po co żyć”, „Nie powinnam się urodzić”, „Niedługo przestanę być twoim problemem”, „Już mnie nie zobaczysz”
- labilność emocjonalna – łatwe przechodzenie ze skrajnych stanów emocjonalnych, reakcje nieadekwatne do siły bodźca, który je wywołuje
- wzrost impulsywności
- rozdawanie innym swoich ulubionych przedmiotów
- pisanie listu pożegnalnego, pisanie testamentu