Wiadomości

Dzielnicowi kontrolują pustostany

Data publikacji 11.11.2021

Dzielnicowi z wodzisławskiej Policji kontrolują pustostany, w których często przebywają osoby bezdomne. Występujące ujemne temperatury powietrza mogą być realnym zagrożeniem dla osób przebywających w takich miejscach. Reagujmy!

Z uwagi na występujące ujemne temperatury powietrza dzielnicowi z wodzisławskiej Policji podczas codziennej służby kontrolują pustostany oraz inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. W celu niedopuszczenia do wyziębień takich osób Policjanci podejmują działania pomocowe - kierują do instytucji pomocowych oraz informują o miejscach, gdzie bezdomne osoby mogą uzyskać schronienie.

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy stróże prawa na bieżąco prowadzą ustalenia dotyczące osób samotnie mieszkających, którzy ze względu na swoją sytuację życiową tj. podeszły wiek, niepełnosprawność, w tym także umysłową, mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur.

W przypadku posiadania informacji na temat osób bezdomnych przebywających w pustostanach oraz innych miejscach, w których mogą być narażeni na wyzięziębienie prosimy o reakcję. Dla takich osób niskie temperatury stanowią realne zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia.

Poprzez narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłaszać przypadki osób bezdomnych, które potrzebują pomocy. Szczególnie podczas niskich temperatur. W tym przypadku należy wybrać kategorię zagrożenia "Osoba bezdomna wymagająca pomocy". Wówczas po otrzymaniu takiego zgłoszenia Policja natychmiastowo podejmuje działania pomocowe. Nie bądźmy obojętni, reagujmy!

Osoby bezdomne z Wodzisławia Śląskiego mogą korzystać z ogrzewalni, która znajduje się przy ulicy Rzecznej 24 (obok Straży Miejskiej). Miejsce to przeznaczone jest dla osób, które nie mają dachu nad głową i nie mają innej możliwości zabezpieczenia przed zimnem w nocy. W ogrzewalni bezdomny będzie mógł w cieple spędzić noc, napić się gorącej herbaty i skorzystać z węzła sanitarnego, by wykonać podstawowe zabiegi higieniczne.

Ogrzewalnia w Wodzisławiu Śląskim czynna jest codziennie w godzinach od 18:00 do 8:00. W okresie silnych mrozów czas jej pracy może ulec wydłużeniu. Ogrzewalnia będzie funkcjonować do końca kwietnia przyszłego roku.

Jak co roku 1 listopada śląskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną infolinię 987. Można pod nią uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo przez cały tydzień i obejmować swym zasięgiem teren województwa.

 

  • policjant podchodzi do pustostanu skontrolować czy przebywają tam osoby bezdomne
  • policjant kontroluje miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne
  • policjant wchodzi po schodach pustostanu, kontroluje czy przebywają tam osoby bezdomne
Powrót na górę strony