Czy wiesz, co słychać u Twojego dziecka?
Profilaktycy z wodzisławskiej komendy podczas spotkań z młodzieżą, często słyszą, że ich rodzice nie mają dla nich czasu. Apelujemy zatem, aby każdy rodzić poświęcał swojemu dziecku zainteresowanie i czas. Trzeba pokazać dzieciom, że są dla nas najważniejsi, i że chcemy wiedzieć, co u nich słychać.
Nauczanie zdalne spowodowało, że nasze pociechy zostały na prawie dwa lata odizolowane od równieśników. Zyskały nowe umiejętności korzystania z multimediów, jednak umiejętności społeczne, które naturalnie powinny nabywać przebywając w srodowisku równieśniczym, niestety kuleją. Dzieci już w trzecich, czwartych klasach szkoły podstawowej korzystają z grup utworzonych na dostępnych komunikatorach. A rodzice często nie mają świadomości, jak nasze pociechy komunikują się z kolegami. Wulgaryzmy i obrażanie innych są na porządku dziennym. Dzieci same przyznają, iż rodzicie nie sprawdzają im telefonów. A obraźliwe treści traktują nie na serio, ponoć to po nich spływa.. Ale czy na pewno?
Zaangażujmy się w życie młodego człowieka, róbmy z nim wspólnie rzeczy, które zaproponuje, pokażmy, że jest dla nas ważny. Poświęcajmy czas, rozmawiajmy, pokazujmy, że dzieci są dla nas ważne. Bądźmy obok, towarzyszmy im w poznawaniu świata. Niech wiedzą, że zawsze mogą na nas liczyć, nawet kiedy coś przeskrobią. Albo kiedy im się dzieje krzywda. To rodzice są od tego, aby zareagować - czasami trzeba podjąć kroki prawne. Wychowanie młodego człowieka wymaga cierpliwości, poświęcenia czasu, uwagi i jest podstawowym zadaniem rodziców. Szkoła pełni funkcję wspierającą rodziców w procesie wychowawczym, o tym wielu rodziców zapomina.
Nawet bardzo samodzielne dziecko potrzebuje dorosłych, wsparcia i dobrego słowa, nie zapominajmy o tym. Nawet jeśli na pytanie "jak w szkole?" słyszymy "dobrze.." to drążmy temat, dopytujmy, przypominajmy, jak bardzo ich kochamy. Niby oczywiste, ale w natłoku obowiązków może na to nie być czasu. A młody człowiek powinien to słyszeć od najważniejszych dla niego osób. Dzieci są kopią dorosłych i powielają nasze zachowania. Jeśli krytykujemy innych, np.. nauczyciela, policjanta, znajomych, nasze dzieci będą robiły to samo. Nawet jeśli rozmawiamy w gronie osób dorosłych, a dzieci są zajęte zabawą, nie zapominajmy, że dzieci mają "gumowe uszy". Miejmy tego świadomość.
W ramach nowej kampanii społecznej pod nazwą "Dzieci kopią dorosłych", opracownej przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach policjanci będą prowadzili działania mające na celu uświadomienie dorosłym, iż dzieci są doskonałymi obserwatorami i naśladują zachowania dorosłych będących w ich najbliższym otoczeniu. A naśladownictwo przybiera często postać dokładnego skopiowania zachowania osoby dorosłej, a po wielu powtórzeniach może stać się u dziecka zachowaniem trwałym. Dotyczy to zarówno zachowań o charakterze pozytywnym, jak i negatywnym. Dlatego też, jednym z bardzo ważnych kierunków zapobiegania patologiom oraz dysfunkcjom spolecznym, również tych o charakterze kryminalnym czy demoralizacyjnym jest zapewnienie prawidłowego rozwoju najmłodszych. Rozwoju na różnych płaszczyznach, w tym poprzez dostarczanie dzieciom i młodzieży prawidłowych wzorców zachowań ze strony osób dorosłych.
Dlatego w czasie przerwy świątecznej poświęćmy naszym pociechom czas. Bądźmy z dziećmi, nie obok. Dzieci jako najcenniejsze dla nich wskazują- nie najdroższy telefon czy super ciuchy, ale czas, wspólny czas z rodziną.
Życzymy Radosnych, spędzonych w gronie najbliższych osób Świąt!