Wiadomości

Wodzisławscy dzielnicowi wzięli udział w kampanii "Bądź człowiek, nie cZŁOwiek"

Data publikacji 01.12.2021

Wodzisławscy dzielnicowi wzięli udział w cyklu spotkań z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim. Podczas spotkań policjanci poruszyli problem hejtu, uświadomili też nieletnich, że za za swoje złe zachowanie mogą ponieść odpowiedzialność prawną. Cykl spotkań odbył się w ramach kampanii informacyjnej "Bądź człowiek, nie cZŁOwiek", której twórcą jest Urząd Miasta Wodzisław Śląski, a partnerem strategicznym społeczność SP nr 10.

Dzielnicowi z wodzisławskiej komendy zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim, aby w ramach prowadzonej przez Urząd Miasta Wodzisław Śląski kampanii przybliżyć nieletnim temat odpowiedzialności karnej, a także problemu społecznego, jakim w ostatnim czasie stała się krzywda wyrządzana słowem.

Nieletni często nie mają świadomości, że pisząc o innych obraźliwe treści, mogą komuś sprawić przykrość, kogoś skrzywdzić. Spotkania profilaktyczne przeprowadzone przez policjantów miały właśnie uświadomić uczestników spotkań, iż pomimo ich młodego wieku podlegają pod ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich i w przypadku, kiedy dopuszczą się czynu zabronionego, czym niewątpliwie jest hejt, mogą za swoje zachowanie odpowiadać przez sądem rodzinnym. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się też, gdzie szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą hejtu lub mowy nienawiści.

Kampania informacyjna „Bądź człowiek, nie cZŁOwiek” jest odpowiedzią na nienawiść płynącą z zachowań obserwowanych w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na powszechność i powagę zjawiska mowy nienawiści, która coraz częściej obecna jest nie tylko w Internecie, ale również w życiu codziennym. Akcja ma być także wstępem do głębszej refleksji i dyskusji na ten temat. Skutki hejtu mogą być katastrofalne oraz potrafią nieść niebezpieczeństwo, zwłaszcza wśród nastolatków. W związku z tym partnerem strategicznym kampanii została właśnie społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim, aby zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na konsekwencje wynikające ze stosowania mowy nienawiści. Osoby doświadczające słownej agresji często nie wiedzą, jak radzić sobie z tym problem. Dlatego tak istotny jest dialog w społeczeństwie, aby nikt sam nie musiał mierzyć z tymi trudnościami i każdy otrzymał potrzebne mu wsparcie.

 

Źródło: UM Wodzisław Śląski

Powrót na górę strony