Wiadomości

Nie musisz przychodzić osobiście do komendy. Możesz zgłosić sprawę na KMZB

Data publikacji 04.01.2022

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowoczesna platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. Zgłoszenie problemu związanego z bezpieczeństwem jeszcze nigdy nie było takie proste. Platforma działa z dowolnego urządzenia z przeglądarką i dostępem do Internetu. Wystarczy kilka kliknięć i można zgłosić problem niewłaściwego parkowania, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni, przekraczania prędkości, złej infrastruktury oraz wiele innych.

W obecnie panującej sytuacji, należy maksymalnie ograniczać wyjścia z domu. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa kontakt z Policją jest maksymalnie uproszczony. Wystarczy dowolne urządzenie z przeglądarką i dostępem do Internetu. Może to być smartfon, tablet lub komputer. Nie ma potrzeby, aby zakładać konta, nie trzeba nigdzie się logować. Zgłoszenie można wysłać bardzo szybko i anonimowo.

Jak nanieść zgłoszenie?
Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Musimy kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Należą do nich między innymi: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie (łącznie 26). Można dodać samo zgłoszenie, ale policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem. Opis tekstowy może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Opcjonalnie można również dołączyć plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.

Co się dzieje z moim zgłoszeniem?
Teraz policjanci weryfikują zgłoszenie. Trafia ono do Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim, do jednego z czterech komisariatów lub do posterunku policji.  Sprawą zajmą się policjanci, którzy obsługują dany rejon. To lokalni policjanci najlepiej znają teren i bolączki konkretnych osiedli. Zgłoszenie sprawdzą funkcjonariusze służby patrolowej, a także dzielnicowi lub policjanci z drogówki. Na miejscu zweryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia na mapie zmieni się na kolor czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zgłoszonego zagrożenia. Podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji. Jeśli na przykład mamy do czynienia z przekraczaniem prędkości, na miejscu pojawiają się policjanci wodzisławskiej drogówki. Będą dyscyplinować kierujących, którzy w tym miejscu mają zbyt ciężką nogę. Sam widok patrolu działa na większość „uspokajająco” i auta wyraźnie zwalniają. Policjanci mogą też wdrożyć działania polegające na wnioskach o zmianę oznakowania lub o instalację progów zwalniających. Wszystkie decyzje poparte są doświadczeniem mundurowych i podejmowane są po gruntownym zbadaniu danego problemu.

W dobie pandemii Covid-19 zachęcamy do korzystania z platformy KMZB. Jest to bezpieczniejsza forma zgłoszenia policji o czynach zabronionych, niż osobista wizyta w komendzie.

Masz wpływ na bezpieczeństwo w Twojej okolicy. Nie reagujesz-akceptujesz!

Powrót na górę strony