Wiadomości

Podsumowanie działań "Trzeźwość"

Data publikacji 22.03.2022

W piątek oraz w poniedziałek na drogach powiatu wodzisławskiego były prowadzone działania "Trzeźwość". W trakcie działań policjanci zatrzymali aż 14 nieodpowiedzialnych kierowców. Niestety surowe kary dla nietrzeźwych kierowców nie odstraszają amatorów jazdy "na podwójnym gazie".

W miniony piątek oraz w dniu wczorajszym, na terenie powiatu wodzisławskiego były prowadzone działania "Trzeźwość". Na drogach powiatu pojawiły się dodatkowe patrole drogówki, policjanci wybiórczo sprawdzali stan trzeźwości kierowców. Celem działań było elimonowanie z ruchu drogowego amatorów jazdy na "podwójnym gazie".

W piątek stróże prawa zatrzymali do kontroli drogowej 5 nieodpowiedzialnych kierujących, z czego dwóch prowadziło pojazd mechaniczny znajdując się w stanie nietrzeźwości, jeden kierował samochodem będąc w stanie po użyciu alkoholu. Policjanci zatrzymali też do kontroli dwóch rowerzystów, z których jeden był nietrzeźwy, drugi znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Niechlubnym rekordzistą tego dnia był kierujący spycharką gąsienicową, który w swoim organizmie miał prawie 3 promile. Został zatrzymany w Olzie na ulicy Wiejskiej.

Natomiast w poniedziałek, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 9 nieodpowiedzialnych kierowców, z których czworo prowadziło pojazd mechaniczny znajdując się w stanie nietrzeźwości, 4 znajdowało się w stanie po użyciu alkoholu. Stróże prawa zatrzymali również jednego nietrzeźwego rowerzystę, który kierował rowerem mając w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu.

Zapamiętaj!  W Polsce stężenie alkoholu we krwi kierowcy nie może osiągnąć i przekroczyć limitu 0,2 promila. Gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila człowiek znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. Gdy stężenie alkoholu we krwi przekaracza 0,5 promila oznacza to stan nietrzeźwości. Jeśli stężenie alkoholu osiągnie 0,2 promila jest to już wykroczenie. Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest kwalifikowane jako przestępstwo.

Zgodnie z artykułem 87 Kodeksu Wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc w stanie po użyciu alkoholu grozi:

-grzywna nie niższa niż 2500 złotych (maksymalna to 30 tysięcy złotych) lub areszt do 30 dni

-zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego znajdując się w stanie nietrzeźwości, zgodnie z artykułem 178a Kodeksu Karnego grozi:

-grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2 (grzywna jest naliczana w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy. Sąd wymierza ją w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, gdzie jedna stawka dzienna wynosi nie mniej niż 10 złotych, nie więcej niż 2000 złotych),

-zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat.

Co grozi pijanemu rowerzyście? O konsekwencjach prawnych mówi artykuł 87 Kodeksu Wykroczeń:

Rowerzyście, który kieruje rowerem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu grozi:

-mandat karny w wysokości 1000 złotych lub

-areszt lub grzywna do 5000 złotych

-sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Rowerzysta znajdując się w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z:

-mandatem karnym w wysokości 2500 złotych lub

- areszt do 1 miesiąca,

-grzywna do 5000 złotych

-sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Pomimo surowych kar dla pijanych kierowców skala problemu wciąż jest duża. Policja apeluje o odpowiedzialność! Piłeś? Nie jedź! Każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego to śmiertelne zagrożenie! Bądź odpowiedzialny!

 

 

Powrót na górę strony