Wiadomości

„Bezpieczny piątek” z Policją, Służbą Ochrony Kolei i ambasadorkami bezpieczeństwa

Data publikacji 29.07.2022

Policjanci z ruchu drogowego, wspólnie z przedstawicielami PKP PLK, przeprowadzili działania profilaktyczne „Bezpieczny piątek” w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd - "Szlaban na ryzyko!”. Akcja odbyła się na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Kopernika w Wodzisławiu Śląskim. Celem działań była przede wszystkim edukacja uczestników ruchu drogowego.

Na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Kopernika w Wodzisławiu Śląskim odbyły się działania profilaktyczne pn. „Bezpieczny piątek”, w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!". Organizatorem akcji były PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wspólnie z policjantami z wodzisławskiej drogówki oraz policjantem z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei i ambasadorkami bezpieczeństwa, apelowali oni do wszystkich uczestników ruchu drogowego, o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych. Piesi, kierujący jednośladami oraz pojazdami mechanicznymi, podczas oczekiwania na przejazd pociągu, otrzymywali upominki z gadżetami i ulotkami dedykowanymi kampanii.

Niestety, wiele osób wciąż sądzi, że czerwone światło przed przejazdem kolejowo-drogowym jest tylko ostrzeżeniem, a nie kategorycznym zakazem wjazdu na tory. „Bezpieczny Przejazd” to kampania profilaktyczna, która odbywa się cyklicznie na terenie całej Polski, a jej głównym celem jest edukowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Aktualnie mamy półmetek wakacji letnich. Wiele osób dopiero wyruszy w drogę na upragnione wakacje. Poruszając się po „obcych” drogach, musimy zwrócić szczególną uwagę na przejazdy kolejowo-drogowe. Wjechać na przejazd możemy jedynie wówczas, kiedy mamy możliwość jego płynnego opuszczenia. Każdy przejazd kolejowo-drogowy wymaga od kierowców dużej samodyscypliny.

Razem zadbajmy o bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych!

Pamiętajmy!

 • Pociąg zawsze ma pierwszeństwo!
 • Przed każdym przejazdem kolejowym zachowaj szczególną ostrożność. Zwłaszcza tam, gdzie nie ma dodatkowych zabezpieczeń.
 • Przed wjazdem na tory upewnij się, że nie zbliża się pociąg.
 • Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli rogatki opuszczają się lub nie są w pełni podniesione oraz wciąż miga czerwone światło.


Jeśli Twój samochód zostanie unieruchomiony na przejeździe:

 • Gdy widzisz pociąg, musisz ratować życie, uciekaj w bezpieczne miejsce.
 • Jeśli jest na to czas, znajdź „Żółtą naklejkę PLK”, która znajduje się na napędzie rogatek oraz na krzyżu św. Andrzeja od strony torów. Na naklejce znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowego.
 • Zadzwoń na numer alarmowy 112 i podaj numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 powiadomi o sytuacji ekspozyturę PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która wyda polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów w obrębie właściwego przejazdu.
 • przy opuszczonej rogatce przejazdy kolejowego - drogowego stoi 3 policjantów w mundurach
 • przed opuszczonymi rogatkami stoi samochód, funkcjonariusz Służby Ochrony Kolei stoi przed samochodem i rozmawia z kierowcą
 • policjant w mundurze stoi przed przejazdem kolejowym, w tle widać opuszczone rogatki i przejeżdżający pociąg
 • kobieta "ambasadorka bezpieczeństwa" rozmawia z kierowcą pojazdu który stoi przed przejazdem kolejowym
 • policjant, funkcjonariusz Służby Ochrony Kolei stoją przed przejazdem kolejowym, obserwują ruch pojazdów
 • na zdjęciu widać torebki dedykowane kampanii profilaktycznej Bezpieczny przejazd
Powrót na górę strony