Wiadomości

Apelujemy o bezpieczeństwo w trakcie żniw!

Data publikacji 04.08.2022

Podczas żniw nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się nie tylko na polach czy w gospodarstwach rolnych. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Miejmy na oku dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych. Apelujemy o rozwagę podczas żniw i wyrozumiałość dla rolników korzystających z dróg publicznych.

Żniwa to okres wzmożonych prac na roli. W czasie pracy rolnicy narażeni są na wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą maszyn, transportem plonów i pracą na wysokości. Szczególną uwagę zwróćmy na to, co robią nasze pociechy. Nie dajmy się zwieść rutynie i zawsze uważajmy na bawiące się na podwóku dzieci. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa, nie spieszmy się, a kiedy jesteśmy zmęczeni warto prace odłożyć, odpocząć i dokończyć następnego dnia. Pod żadnym pozorem nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia pojazdów i maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne.

Wielu rolników i operatorów maszyn rolniczych korzysta z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, aby dojechać na swoje pola. W czasie pracy na polu już obsługa maszyn rolniczych jest niebezpieczna i wymaga pełnej koncentracji. Dodatkowo upalna pogoda ma wpływ na zmęczenie i gorszą dyspozycyjność za kierownicą.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o szczególną ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie żniw!

 

Powrót na górę strony