Inauguracja kampanii profilaktycznej "Z głową w sieci"
W radlińskim ośrodku kultury odbyła się inauguracja kampanii profilaktycznej pn. "Z głową w sieci". Kampania jest realizowana przez Urząd Miasta Radlin przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim, powstała z inicjatywy wodzisławskiej Policji. Akcja będzie prowadzona do końca roku szkolnego, a jej odbiorcami będą uczniowie radlińskich szkół i ich rodzice.
W Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyła się inauguracja kampanii profilaktycznej pn. "Z głową w sieci". Kampania powstała dzięki współpracy Urzędu Miasta Radlin i Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim. Honorowym patronatem kampanii jest burmistrz Radlina, Pani Barbara Magiera. Wydarzenie powstało również dzięki współpracy pedagogów radlińskich placówek oświatowych, którzy wraz z podkom. Patrykiem Błasikiem stworzyli specjalną, dedykowaną tej kampanii ulotkę. W ramach kampanii, z uczniami wszystkich radlińskich podstawówek odbędą się spotkania profilaktyczne z policyjnymi profilaktykami, a także z wolontariuszami Fundacji ING. Współpraca z tą Fundacją została zainicjowana przez księdza Jakuba Gojny, wikariusza parafii WNMP w Radlinie. W spotkaniu inauguracyjnym wziął udział równiej Komendant Komisariatu Policji w Radlinie, kom. Łukasz Beńko. Inauguracja w MOK odbyła się w dwóch turach, łącznie wzięło w niej ponad 600 uczniów.
Podczas spotkania inauguracyjnego, uczniowie klas młodszych, tj. IV-VI mogli zobaczyć spektakl teatralny "Cyberprzestrzeń" w wykonaniu Teatru Bajaderka z Raciborza. Po zakończeniu spektaklu został zorganizowany dla widzów specjalny quiz. Pytania dotyczyły tematyki przedstawionej przez aktorów Teatru Bajaderka podczas spektaklu. Pytania nie stanowiły żadnego problemu dla uważnie oglądających spektakl widzów. Na najbardziej aktywnych uczestników quizu czekały nagrody ufundowane przez Radną Powiatową, Panią Gabrielę Kiełkowską. Jednoczasowo, na sali gimnastycznej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radlinie odbył się mini turniej piłki siatkowej, w którym udział wzięli uczniowie klas VII i VIII radlińskich szkół podstawowych. Ze zwycięską drużyną mecz zagrali policjanci ze wsparciem księdza wikariusza Jakuba. Najciekawszym okazał się jednak ostatni mecz, w którym drużyny wymieszały zawodników i składały się po równo z uczniów i policjantów. Emocji było sporo, ale najważniejsza była wspólna aktywność, do której policjanci zachęcali.
W ramach kampanii, z uczniami radlińskich podstawówek zostanie przeprowadzonych 47 spotkań, spotkania będą prowadzone również z rodzicami uczniów. Zaplanowany jest również konkurs plastyczny. Działania w ramach kampanii zostały zaplanowane do końca roku szkolnego. Na zakończenie, w ramach działań alternatywnych zostanie rozegrany mini turniej piłki nożnej, w którym podobnie jak teraz, udział wezmą policjanci.
Kampania została poprzedzona badaniem ankietowym przeprowadzonym przez policyjnego profilaktyka wśród uczniów klas IV-VIII. Głównym celem kampanii jest podniesienie świadomości uczniów i rodziców na temat cyberzagrożeń, rozwijanie umiejętności właściwego reagowania na cyberprzemoc, uczenie mądrego i odpowiedzialnego korzystania z sieci oraz rozwijanie asertywności, czyli właściwego reagowania w sytuacji zagrożenia.