Wiadomości

Policjanci na spotkaniach rozmawiali o problemie handlu ludźmi

Data publikacji 18.10.2022

18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym szczególnym dniu o problemie handlu ludźmi policyjny profilaktyk rozmawiał z młodzieżą licealną. Natomiast dzielnicowy spotkał się z podopiecznymi bursy, w której przebywają uchodźcy z Ukrainy.

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim odbyły się spotkania profilaktyczne z młodzieżą. Policyjny profilaktyk rozmawiał z młodzieżą licealną na temat problemu handlu ludźmi. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się czym jest handel ludźmi, jakie są jego rodzaje, kto może być zagrożony tym przestępstwem. Wykład był przeplatany przykładami osób, które padły ofiarami handlu ludźmi. Te przypadki zostały szczegółowo omówione. Młodzież tym tematem była bardzo zainteresowana, zadawali trudne, mądre pytania. Zadaniem dobrej profilaktyki jest rozmowa, często również na trudne tematy.

W tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, z podopiecznymi wodzisławskiej bursy, w której przebywają uchodźcy z Ukrainy spotkał się dzielnicowy. Uchodźcy są szczególną grupą osób, które mogą być narażone na różne nadużycia. Dzielnicowy tłumaczył, jakie są prawa osoby pokrzywdzonej przestępstwem i gdzie należy szukać pomocy. Uczestnikom spotkania przekazał specjalnie przygotowane ulotki w języku ukraińskim.

Handlem ludźmi jest przestępstwem! W zakresie realizacji Krajowego Planu Działań przeciwko handlowi ludźmi, w ramach zadania publicznego, funkcjonuje Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla ofiar handlu ludźmi. „Prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla ofiar handlu ludźmi” jest finansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do jego głównych zadań należy przede wszystkim identyfikacja ofiar handlu ludźmi, podejmowanie działań interwencyjnych, prowadzenie schronisk dla ofiar, kompleksowe wsparcie ofiar handlu ludźmi (zakwaterowanie, opieka medyczna i psychologiczna, konsultacje prawne), poradnictwo prewencyjne oraz udzielanie konsultacji dla instytucji i organizacji. Centrum prowadzi również całodobowy telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi.

22 628 99 99 T elefon zaufania Fundacji “La Strada”
SMS: 605 687 750
Godziny otwarcia: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
Języki: polski, rosyjski, angielski
Szczegóły działalności fundacji znajdują się na stronie internetowej: http://www.strada.org.pl
  • policjant prowadzi spotkanie profilaktyczne, przed nim w ławkach siedzi młodzież, na wyświetlaczu widać nazwę tematu spotkania: handel ludźmi
  • chłopak czyta tekst z kartki, za nim w ławce siedzi dziewczyna w okularach, odwraca się do tyłu
  • policjant prowadzi spotkanie profilaktyczne z młodzieżą, która siedzi przed nim w ławkach szkolnych
  • chłopak czyta tekst z kartki która leży przed nim na ławce
  • dziewczyna siedząca w szkolnej ławce trzyma w ręku kartkę, czyta tekst z kartki
  • dziewczyna siedząca w szkolnej ławce czyta ulotkę dotyczącą problemu handlu ludźmi, ma przed sobą kartkę z tekstem i telefon komórkowy
  • policjant prowadzi spotkanie profilaktyczne w sali lekcyjnej
  • na szkolnej ławce leżą ulotki dotyczące problemu handlu ludźmi
  • dzielnicowy siedzi za biurkiem w pomieszczeniu, na przeciwko niego siedzi kobieta
Powrót na górę strony