Dzielnicowi doskonalili wiedzę z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Dzielnicowi z wodzisławskiej i rydułtowskiej jednostki doskonalili swoją wiedzę z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szkolenie odbyło się w budynku komendy, a przeprowadził je kierownik Rewiru Dzielnicowych, aspirant sztabowy Grzegorz Krajewski. Szkolenie było również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy dzielnicowymi oraz wdrożeniu nowych, dobrych praktyk.
Wczoraj, w budynku wodzisławskiej komendy odbyło się szkolenie dla dzielnicowych. Szkolenie przeprowadził kierownik Rewiru Dzielnicowych, aspirant sztabowy Grzegorz Krajewski, który omówił najważniejsze kwestie dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz procedury Niebieskiej Karty. W szkoleniu wzięli udział wodzisławscy i rydułtowscy dzielnicowi. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń przy współpracy z miejskimi oraz gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, pedagogami oraz przedstawicielami innych instytucji, którzy są zaangażowani w prowadzenie procedury Niebieskiej Karty oraz okazją do wdrożenia nowych, dobrych praktyk.
Dzielnicowi są policjantami pierwszego kontaktu. Mieszkańcy, tych wyjątkowych policjantów, darzą szczególnym zaufaniem i często to właśnie do nich zwracają się o pomoc. Przed nimi się otwierają i od nich otrzymują pomoc. Właśnie od dzielnicowych się dowiadują, że za stosowanie przemocy winę ponosi osoba, która przemoc stosuje. Dlatego dzielnicowi regularnie doskonalą swoją wiedzę, aby byli jak najlepiej przygotowani do wykonywania obowiązków służbowych i specyficznej służby.
Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechania naruszające prawa czy dobra osobiste członków rodziny, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, zwłaszcza narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Ofiarami przemocy w rodzinie mogą być współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, dzieci, osoby starsze lub osoby niepełnosprawne.