Wiadomości

Odpowiedzialność prawna nieletnich tematem spotkania z rodzicami uczniów

Data publikacji 25.11.2022

Wczoraj, wodzisławski profilaktyk, podkomisarz Patryk Błasik spotkał się z rodzicami uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Godowie. Tematem spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich. Rodzice poznali konsekwencje prawne niewłaściwego zachowania ich dzieci, a także zakres ich odpowiedzialności.

Na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Godowie, wodzisławski profilaktyk podkomisarz Patryk Błasik spotkał się z rodzicami uczniów szkoły. Tematem spotkania była nowa ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, która obowiązuje od 1 września br. Policjant przedstawił zmiany w ustawie oraz nowe narzędzia, jakie w drodze ustawy zostały przyznane szkole. Wytłumaczył, jakie zachowania mogą stanowić przejaw demoralizaji, a jakie stanowią czyny karalne i kiedy nieletni odpowiada przed sądem rodzinnym i nieletnich. Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jakie środki wychowawcze i poprawcze może zastosować sąd, jak również jaki jest zakres odpowiedzialności rodzica za zachowanie dziecka.

Proces wychowawczy może być dla rodziców trudnym i wymagającym procesem, który, na szczęscie jest wspierany przez szkołę. Natomiast obowiązki wychowawcze spoczywają na rodzicach/opiekunach. W przypadku pierwszych niepokojących sygnałów warto się zwrócić o pomoc na przykład do szkolnego pedagoga. Warto podjąć zdecydowaną reakcję, dzięki której zwiększa się szansę na zatrzymanie niewłaściwych zachowań naszego dziecka. Co więc należy robić, aby dziecko unikało kłopotów? Warto przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem, interesować się, co u niego słychać, wyznaczać granice i być konsekwentnym, ale również wspierać i chwalić. Niestety, w dzisiejszych czasach "szybkiego życia" czasem na to nie ma czasu, a czasem po prostu nie ma siły. Jednak warto dbać o silne więzi rodzinne. One są fundamentem, w stytuacji, kiedy środowisko rówieśnicze będzie nalegało na "udowodnienie" czegoś lub zrobienie czegoś, aby być akceptowanym w grupie rówieśniczej, dziecko, które jest ważne dla swoich rodziców, nie będzie miało potrzeby niczego udowadniać. Osoba o niskim poczuciu własnej wartości albo która potrzebuje afiliacji, jest w stanie zrobić wiele, aby być akceptowanym, a przede wszystkim ważnym dla kogoś. Dlatego warto często powtarzać, że nasze dziecko jest dla nas ważne. Należy przy tym pamiętać, że dzieci słuchają tego, co mówią dorośli, jednak najbardziej nas obserwują, więc niech to, że nasze dziecko jest dla nas ważne, nie tylko słyszy, ale i widzi. 

 

Powrót na górę strony