Wiadomości

Zawodowy debiut w wodzisławskiej komendzie

Data publikacji 07.02.2023

W Komendzie Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim odbyły się praktyki uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu wodzisławskiego. Zajęcia były częścią projektu prowadzonego przez Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim „Zawodowy debiut". Celem praktyk było zapoznanie uczniów z tajnikami służby w Policji.

W ubiegłym tygodniu grupa ośmiorga uczniów szkół ponadpodstawowych wzięła udział w projekcie „Zawodowy debiut", który był szansą, aby przekonać się, jak wygląda służba w Policji. Wśród praktykantów znajeźli się także kadeci klasy mundurowej.

Pierwszy dzień rozpoczął się od przywitania uczniów przez I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Wodzisławiu Śląskim nadkom. Adama Marekwicę. Następnie praktykanci z zaciekawieniem wysłuchali wykładu na temat historii służby w Policji. Kolejnym etapem było zwiedzanie budynku komendy oraz zapoznanie się z wymogami, które należy spełnić, aby stać się policjantem. 

W drugim dniu praktyk uczniowie poznali wyposażenie policjanta, nauczyli się podstaw obsługi broni oraz mieli okazję zapoznać się z pracą dzielnicowego. 

Kolejny dzień rozpoczął się od tematu dotyczącego pracy zespołu do spraw profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii. Ciekawość wzbudziły szczególnie warsztaty medialne, podczas których, praktykanci wcielali się w rolę oficera prasowego i nagrywali się przed kamerą. 

Dzień trzeci zakończył się ćwiczeniami z policjantami pełniącymi obowiązki oskarżycieli publicznych. 

Czwarty dzień był typowo kryminalny, uczniowie poznali specyfikę pracy technika kryminalistyki, funkcjonariusza operacyjnego i dochodzeniowo-śledczego. Do zajęć praktycznych w tym dniu należało zabezpieczenie śladów kryminalistycznych, pobranie odcisków palców a na końcu przesłuchanie świadka przestępstwa. 

Ostatni dzień praktykanci spędzili z policjantami ruchu drogowego, którzy aktywnie zaangażowali młodzież w oględziny miejsca wypadku drogowego oraz prezentację sprzętu wykorzystywanego w codziennej służbie. 

Na zakończenie praktyk Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji nadkom. Sebastian Parma podziękował w imieniu Komendanta Powiatowego Policji za zaangażowanie oraz wzorowe zachowanie podczas projektu.

A co sądzili o praktykach sami uczniowie? 

"Przez ten tydzień poznałem zadania różnych działów Policji takich, jak praca dzielnicowego, praca policjantów do spraw wykroczeń, zadania Zespołu Profilaktyki Społecznej i Nieletnich. Wiele dowiedziałem się też na temat pionu kryminalnego i techniki kryminalistyki oraz pracy w prewencji. Ostatniego dnia poznałem pracę Wydziału Ruchu Drogowego i to właśnie ten wydział najbardziej mnie zaciekawił. Oprócz wykładów i opowiadań policjantów, mieliśmy też ćwiczenia praktyczne, które były bardzo ciekawe, a każde z nich opierały się o wcześniejsze wykłady. Dzięki przeprowadzonym praktykom mogłem dowiedzieć się, jak wygląda praca policjantów oraz czy warto się przyjąć do służby w Policji w przyszłości. Uważam, że takie praktyki są potrzebne ze względu na to, że można sprawdzić się czy ta praca jest dla nas i czy na pewno jest to coś, co chcemy robić w życiu." - Kacper.

"Praktyki w Policji były świetnie zorganizowane. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat m.in. aspektów dotyczących historii Policji oraz wymagań dotyczących przyjęcia do Policji. Policjanci chętnie odpowiadali na pytania. Dzięki tym praktykom, mogłam zobaczyć, czym zajmują się różne wydziały i jaka praca w przyszłości by mi odpowiadała." - Kinga.

"Dzięki przeprowadzonym praktykom dowiedziałam się, czy warto podjąć decyzję o przyjęciu się w przyszłości do służby w Policji. Uważam, że takie praktyki są przydatne i wartościowe. Dzięki nim można spróbować swoich sił w wybranym zawodzie i przekonać się, czy to właśnie z nim chcemy wiązać swoją przyszłość. Dziękuję, że dzięki programowi ,,Zawodowy debiut", mogłam uczestniczyć w takich praktykach." - Roksana.

  • Grupa praktykantów w Komendzie Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim
  • Praktykantka ubrana w wyposażenie policyjne
  • Policjant przedstawia uzbrojenie policji
  • uczniowie ćwiczą obsługę broni
  • praktykanci zapoznają się z materiałami profilaktycznymi
  • zdjęcie przedstawia moment pobierania odcisków palców
  • uczniowie wykonują zdjęcia śladów
  • zdjęcie przedstawia zabezpieczenie odcisków palców na puszce
  • uczeń wypełnia protokół przesłuchania świadka
  • praktykantka wykonuje pomiary na miejscu zdarzenia drogowego
  • uczeń sprawdza jak dzieła przyrząd do pomiaru prędkości
  • policjanci gratulują praktykantom i wręczają upominki
Powrót na górę strony