Wiadomości

Podsumowanie wczorajszych działań "Trzeźwość"

Data publikacji 12.04.2023

Wczoraj od godziny 4 były prowadzone działania pod nazwą "Trzeźwość". Głównym celem policyjnej akcji było wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących na "podwójnym gazie". Mundurowi działania zakończyli o godzinie 9, sprawdzili stan trzeźwości 450 kierujących.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania pod nazwą "Trzeźwość". Akcja była prowadzona od godziny 4 rano i głównym jej celem było eliminowanie z ruchu drogowego nieodpowiedzialnych kierujących, którzy w czasie świąt spożyli zbyt dużo alkoholu i rano wsiedli za kółko. Mundurowi działania zakończyli o godzinie 9. Sprawdzili stan trzeźwości 450 kierujących. Zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi i dwóch nietrzeźwych rowerzystów. W ręce policjantów wpadło trzech kierujących pojazdami mechanicznymi, będących w stanie po użyciu alkoholu i dwóch kierujących rowerami, będących w stanie po użyciu alkoholu. Jedna osoba została zatrzymana za  kierowanie pojazdem pomimo sądowego zakazu.

Definicje stanu nietrzeźwości zawiera artykuł 115 § 16 Kodeksu karnegoZgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:

zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka może grozić: kara więzienia, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), 15 punktów karnych.

Za jazdę  w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

Nietrzeźwy rowerzysta musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości conajmniej 2,5 tysiąca złotych, natomiast rowerzysta, który znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, musi liczyć się z mandatem karnym w wysokości conajmniej tysiąc złotych.

Apelujemy o odpowiedzialne zachowanie do wszystkich uczestników ruchu drogowego!

Powrót na górę strony