Wczoraj odbyła się debata społeczna
Prawie całą salę konferencyjną w nowym budynku PKP zgromadziła wczorajsza debata społeczna pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Gospodarz debaty, Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim omówił skalę zjawiska cyberprzestępczości na terenie powiatu wodzisławskiego. Był również czas na dyskusję zarówno na temat zagrożeń w sieci jak i na temat bieżących potrzeb mieszkańców.
Wczoraj na sali konferencyjnej budynku PKP w Wodzisławiu Śląskim odbyła się debata społeczna pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Debata była skierowana do mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. Jej gospodarzem był Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim, młodszy inspektor Wiesław Dryja, który na początku przywitał wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości, wśród których znalazła się I Zastępca Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego, Pani Izabela Kalinowska, Pani Komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim, Beata Drzeniek i przedstawiciele władz lokalnych.
Komendant przedstawił wnioski z debaty inauguracyjnej, która odbyła się pod koniec września ubiegłego roku, przedstawił również podjęte w tym zakresie policyjne i poza policyjne działania. Szef wodzisławskich policjantów omówił skalę zjawiska cyberprzestępczości na terenie powiatu wodzisławskiego, szczegółowo omówił również nowe metody działania oszustów internetowych oraz najważniejsze zasady, jak bezpiecznie korzystać z internetu.
W dalszej części debaty policyjny profilaktyk przeprowadził wykład na temat zagrożeń w przestrzeni internetowej. W ramach własnej kampanii edukacyjno - informacyjnej pod nazwą "Z głową w sieci" obok innych działań zostały przeprowadzone badania ankietowe wśród uczniów szkół podstawowych, na tej podstawie mundurowy omówił skalę problemu cyberprzestępczości, w tym cyberprzemocy wśród młodzieży.
Po wykładzie przyszedł czas na dyskusję. Uczestnicy debaty chętnie dzielili się z Komendantem pomysłami na poprawę bezpieczeństwa w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Zgłaszali również problemy nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości czy nieprawidłowego oznakowania drogi. Wszystkimi zgłaszanymi problemami Komendant obiecał się niezwłocznie zająć i podziękował za okazane zaufanie. Gospodarz debaty zachęcił również do korzystania z narzędzia internetowego, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której można zgłaszać poszczególne zagrożenia, a które będą przez Policję weryfikowane. Tematem dyskusji były również próby cyberprzestępstw, uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, opowiadali, jak była ich reakcja i co wzbudziło ich czujność. Była to dobra okazja do dodatkowej edukacji i jeszcze lepszej troski o swoje dane osobowe i swoje oszczędności. Debata nieco się przeciągnęła, uczestnicy zgodnie zawnioskowali o kolejne podobne spotkania z wodzisławską Policją.
Na koniec Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim serdecznie podziękował wszystkim zaproszonym gościom oraz uczestnikom debaty. Podkreślił, jak ważna jest rozmowa na temat wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Bezpieczeństwo to nasz wspólny cel i każdy mieszkaniec powinien wiedzieć, że może mieć na nie wpływ.