Do dyspozycji uczestników są dwie trasy:
- PRZYGODA: 50-70 km (godz. 9:00, przewyższenie: 300-500 m),
- WYZWANIE: 100-150 km (godz. 9:00, przewyższenie: 400-800 m).
Taki podział pozwala wystartować każdemu i wybrać dla siebie odpowiedni dystans w zależności od celu jaki sobie założy. Każda z tras ma swoją specyfikę, którą charakteryzują różne przewyższenia, mix nawierzchni, krajobrazy, a także lokalne atrybuty.
Szutry Śląskie 2023
Zawody rozpoczną się w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza", gdzie rodziny oraz kibice na pewno nie będą się nudzić, kiedy uczestnicy będą brali udział w rywalizacji. Na wspomnianym terenie znajdują się tory do pumptracka, jazdy i skoków na rowerach Dirt, plac zabaw z labiryntem, skate park i boiska do gry, a także tory do zabawy modelami zdalnie sterowanymi, park linowy i wiele innych atrakcji.
Zawodnicy natomiast rozpoczną od przejechania rundy honorowej przez Wodzisław Śląski, aby rozpocząć rywalizację poza miastem, gdzie wjadą w Żelazny Szlak rowerowy po polskiej stronie. Trasa objemie tereny przygraniczne z Czechami, gdzie w niedalekiej odległości od rzeki Olzy, rowerzyści pojadą na zachód, aż do przejścia granicznego "Chałupki". Następnie udadzą się w okolice Raciborza, gdzie odbiją w kierunku Rud Raciborskich, gdzię krążyć będą między wsiami i miasteczkami powiatów raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego. Nawierzchnia asfaltowa przeplatana będzie drogami bitymi leśnymi, szutrowymi, wałami rzek, a nawet drogami wojewódzkimi, by znowu wjechać na lokalne asfalty i drogi wiejskie wśród pól. Do mety prowadzić będzie dojazd lokalnymi drogami asfaltowymi. Wielkość przewyższeń na trasie wahać się będzie od 300 do 900 m na długim dystansie.
O bezpieczeństwo uczestników tego wyjątkowego rajdu zadbają policjanci z wodzisławskiej drogówki.
Więcej informacji znajduje się na stronie Szutry Śląskie [otwiera się w nowym oknie]. Link do zapisów [otwiera się w nowym oknie].
Źródło: szutryslaskie.pl