Wiadomości

Bezpieczne grzybobranie. Policjanci radzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie

Data publikacji 08.08.2023

Sierpień to czas zbierania darów lasu. Jednak nie wszyscy znają las, do którego się udają i często przeceniają swój zmysł orientacji w terenie albo swoją kondycję/swoje zdrowie. Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania.

Aby uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, wodzisławscy policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas grzybobrania. Dzięki tym wskazówkom możemy uniknąć wielu zagrożeń czyhających w lesie i bezpiecznie korzystać z uroków przyrody.

Wybierając się do lasu dokładnie zabezpiecz swój pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. 21 czerwca obchodziliśmy V Europejski Dzień Przeciwdziałaniu Włamaniom do Domów, na kanwie czego powstała kampania profilaktyczna pod nazwą "Stop włamaniom do domów", gdzie znajdziesz ważne wskazówki, jak prawidłowo zabezpieczyć swój dobytek. Nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możesz wykorzystać do wezwania pomocy, pomoże również odczytać twoją lokalizację.
Pamiętaj, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
Wybieraj wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest dość niska i wówczas zagrożone może być twoje życie lub zdrowie. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów duże znaczenie ma kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Gdy wybierasz się na dłużej do lasu, zabierz ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
Staraj nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziesz samemu na grzybobranie, twoi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujesz. Podaj im też przybliżony czas powrotu.
Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym. Kiedy rezygnujesz z grzybobrania, poinformuj o tym osoby, z którymi jesteś, jak i kogoś z bliskich.
Kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyłeś.
Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu. Nie śmieć, zabierz z lasu to, co ze sobą przyniosłeś.

Gdy znajdziesz niewybuch z czasów wojny, bądź inne tego typu przedmioty, nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom Policję.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmuj policjantów.
Jeśli zabłądzisz w lesie, nie zwlekając, zaalarmuj Policję, staraj się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie ciebie.
Kiedy odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom Policję, że już nie potrzebujesz pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Powrót na górę strony