Wiadomości

"Zero znaczy życie" - działania ROADPOL Safety Days

Data publikacji 20.09.2023

Dzisiaj na ulicy Matuszczyka w Wodzisławiu Śląskim była prowadzona akcja informacyjno - edukacyjna w ramach działań ROADPOL Safety Days. Policjanci, strażacy, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wspólnie edukowali kierujących, jakie konsekwencje niesie za sobą lekceważenie obowiązujących ograniczeń prędkości. Tegoroczne działania prowadzone są pod hasłem "Zero znaczy życie".

Dzisiaj w rejonie ulicy Matuszczyka w Wodzisławiu Śląskim została przeprowadzona akcja informacyjno - edukacyjna pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, strażacy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego edukowali kierujących, którzy zostali zatrzymani do kontroli drogowej w związku z popełnionym wykroczeniem drogowym. Kierujący głównie przekraczali dopuszczalną w tym miejscu prędkość. Wyjątkowo, zamiast mandatu, otrzymywali możliwość odbycia szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, według wymyślonego scenariusza. Uczestnicy dzisiejszej akcji otrzymali również gadżety przygotowane przez Starostwo Powiatowe i Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Większość kierujących przyznawała, że powodem przekroczenia przez nich dopuszczalnej prędkości jest zwyczajnie pośpiech. Dlatego akcja była okazją do rozmów na temat bezpieczeństwa na drogach, które powinno być naszym wspólnym celem. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien brać odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych użytkowników drogi. Przestrzegając przepisów ruchu drogowego mamy swój udział w budowaniu bezpieczeństwa na drodze. Tegoroczne działania prowadzone są pod hasłem "Zero znaczy życie". Tylko w 2023 roku na terenie powiatu wodzisławskiego doszło do 31 wypadków drogowych i 762 kolizji. 33 osoby zostały ranne, śmierć na miejscu poniosły 2 osoby.

ROADPOL Safety Days to coroczna kampania Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, ukierunkowana na realizację założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO - zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. ROADPOL Safety Days to działania Policji, których celem jest przede wszystkim promowanie bezpiecznego zachowania oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Każdego dnia na europejskich drogach ginie 70 osób, dlatego dążymy, aby zgodnie z WIZJĄ ZERO, przynajmniej jednego dnia było zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Codziennie wszyscy dbajmy o to, aby na naszych drogach było bezpiecznie.

 

 • zdjęcie przedstawia policjantów kontrolujących prędkość pojazdów, mundurowi stoją obok jezdni
 • osoba klęczy obok fantoma, przygląda się temu strażak
 • do wspólnego zdjęcia pozują osoby oraz policjant
 • na zdjęciu widać policjanta oraz stojącą obok niego kobietę, która stoi tyłem
 • kobieta w narkogoglach rysuje wzór na kartce
 • chłopiec stoi obok namiotu profilaktycznego, na pierwszym planie znajduje się pluszowy telefon
 • mężczyzna tłumaczy chłopcu zasady udzielania pomocy medycznej, przed nimi leży fantom
 • policjanci stoją na przeciwko dwóch młodych mężczyzn, obok nich stoi wicestarosta wodzisławska, uśmiecha się
 • do wspólnego zdjęcia pozują uczestnicy akcji profilaktycznej wraz z policjantami
 • mężczyzna z założonymi alkogoglami próbuje sięgnąć brelok, który trzyma kobieta
 • policjant stoi naprzeciwko kobiety, rozmawia z nią
 • przedstawicielki starostwa powiatowego wręczają upominki młodej kobiecie, obok stoi policjant
 • mężczyzna w alkogoglach rysuje wzór na kartce
 • policjanci stoją obok mężczyzny, uśmiechają się
 • kobieta klęczy obok fantoma, instruktor tłumaczy jej zasady udzielania pierwszej pomocy
Powrót na górę strony