Debata społeczna za nami
W Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli odbyła się kolejna debata społeczna, której inicjatorem był Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim. Tym razem tematem debaty było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni. Celem debaty było wypracowanie dobrych praktyk i odpowiednio wczesne reagowanie na cyberprzestępczość. Jednym z zaproszonych ekspertów była Pani profilaktyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
W budynku Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim odbyła się debata społeczna na temat: "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ". Jej głównym celem było uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące czynów zabronionych popełnianych przez nieletnich w sieci. Organizatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim, młodszy inspektor Dariusz Zajda wspólnie z Panią Dyrektor Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, Iwoną Miler. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego, Pani Kornelia Newy, Pani Naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim, Katarzyna Zöllner - Solowska, Pan Naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Wodzisławia Śląskiego, Grzegorz Hajduczek, Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim, Pan Jarosław Rudol i Dyrektor Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Pani Celina Uherek - Biernat. Do udziału w debacie zostali zaproszeni pracownicy oświaty oraz rodzice uczniów powiatu wodzisławskiego. W debacie wzięli udział także wodzisławscy dzielnicowi.
Debatę rozpoczęła Pani Dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim, kolejno głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim, młodszy inspektor Dariusz Zajda. Szef wodzisławskich policjantów przywitał zaproszonych gości honorowych, ekspertów oraz uczestników debaty i zaprosił do aktywnego udziału w wydarzeniu. Następnie policyjne statystyki przedstawił profilaktyk, podkomisarz Patryk Błasik. Badanie ankietowe przeprowadzone na wodzisławskiej młodzieży jasno pokazują, iż obecnie życie młodych ludzi toczy się głównie w cyberprzestrzeni. Internet to kopalnia wiedzy, jednak czyha tam wiele zagrożeń, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Statystyki pokazują, iż większość czasu w sieci dzieci i młodzież spędza w czasie wolnym, poza zajęciami lekcyjnymi. Dlatego to na rodzicach bądź opiekunach ciąży obowiązek kontroli tego, co ich dziecko robi w sieci.
Debata to przede wszystkim rozmowa, dlatego do panelu eksperckiego zostali zaproszeni specjaliści pracujący na co dzień z młodzieżą: Pani Aleksandra Derska, Zastępca Dyrektora Śląskiego Kuratorium Oświaty z Delegaturą w Rybniku, Pani Anna Weiss - pedagog Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim, Pan dr Michał Kotala - Starszy kurator Służby Sądowej do spraw Rodzinnych i Nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim oraz aspirant Iwona Dubaj, Specjalista Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Eksperci przedstawili problem z perspektywy pełnionej przez nich funkcji, wymieniali się doświadczeniami z pracy w swoim obszarze i proponowali możliwe rozwiązania. Celem debaty było uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące popełniania czynów zabronionych przez nieletnich w sieci. Dyskusja ekspercka pozwoliła na wyciągnięcie wniosków oraz wypracowanie dobrych praktyk. Konieczne jest szybkie reagowanie w przypadku uzyskania informacji o czynach zabronionych popełnianych w sieci, zarówno wobec ich sprawców, jak i podjęcie działań pomocowych nieletnim doświadczającym cyberprzemocy. Najważniejsza jest jednak edukacja dzieci i młodzieży, jak pokazują statystyki, nieletnim często brakuje wiedzy o tym, które zachowania są czynami zabronionymi.
Debata została podsumowana przez policyjnego profilaktyka. Policjant apelował do pracowników oświaty, którzy często jako pierwsi dowiadują się o czynie przestępczym lub zachowaniu będącym demoralizacją. Mundurowy apelował o ścisłą współpracę, a w razie konieczności posiłkowanie się wiedzą policjantów. Wypracowana do tej pory współpraca w zakresie zapobiegania niewłaściwym zachowaniom nieletnich w sieci jest na bardzo dobrym poziomie, jednak konieczne jest zdecydowane działanie i interdyscyplinarność. Wnioskiem z przeprowadzonej debaty jest konieczność podjęcia intensywnych działań edukacyjnych, ponieważ młodzież musi mieć świadomość, za jakie zachowanie może ponieść odpowiedzialność prawną.
Debatę podsumowała również Pani Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego, która podziękowała za wybór tego problemu na temat debaty. Podziękowała za rzeczową dyskusję ekspercką oraz za dotychczasową współpracę wodzisławskiej Policji z placówkami oświatowymi na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży naszego powiatu.
Na koniec głos zabrał szef wodzisławskich policjantów. Komendant Powiatowy podziękował uczestnikom za aktywny udział, ekspertom za rzeczowe przedstawienie problemu, z jakim boryka się nie tylko nasz powiat. Cyberprzestępczość jest problemem globalnym i wymaga podejmowania intensywnych działań, przede wszystkim przez osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą. Konieczne jest także uświadamienie rodziców i opiekunów, którzy powinni interesować się tym, co ich dziecko robi w sieci. Komendant zapewnił, że pracownicy oświaty, tak jak do tej pory, zawsze mogą liczyć na pomoc wodzisławskiej Policji. Podziękował również podkomisarzowi Patrykowi Błasikowi za jego zaangażowanie w organizację debaty oraz za wysoki poziom współpracy w zakresie profilaktyki społecznej.
Debata inauguracyjna odbyła się w ramach kampanii informacyjno - edukacyjnej Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim pod nazwą "Z głową w sieci".