Wiadomości

W trosce o osoby, które nie mają gdzie się podziać

Data publikacji 08.11.2023

Jesień to pora, kiedy dzielnicowi kontrolują pustostany, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mundurowi informują napotkane tam osoby o instytucjach świadczących pomoc i zachęcają, by z tej pomocy skorzystali. Apelujemy o reakcję, jeśli widzisz osobę narażoną na wyziębienie, powiadom służby. Twój jeden telefon może uratować komuś życie.

Wodzisławscy dzielnicowi podczas codziennej służby kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Mundurowi informują osoby, które z różnych powodów straciły dach nad głową, gdzie mogą otrzymać pomoc i zachęcają skorzystania z tej pomocy.  Takie osoby mogą skorzystać z różnych form pomocy, między innymi noclegowni, ogrzewalni, a także ciepłego posiłku czy odzieży. Okres jesienno-zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Nie bądźmy obojętni na ich trudną sytuację. Pomóc może każdy. Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Taka pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie.

Policjanci przypominają także o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która w swoim katalogu potencjalnych zagrożeń ma kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.  Korzystając z tego narzędzia internetowego można wskazywać miejsce przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Zachęcamy do korzystania z tej jakże pomocnej społeczeństwu aplikacji.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji, należy dzwonić na numer alarmowy 112 lub stacjonarny do dyżurnego właściwej jednostki Policji.

Od 1 listopada działa infolinia dla osób bezdomnych. Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym pod numerem 987 można uzyskać informację na temat noclegu i wyżywienia dla osób pozbawionych dachu nad głową.

Infolinia działa przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu i obejmuje cały Śląsk. Połączenie na numer 987 jest bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.

Ważne jest, aby każdy z nas w tym trudnym okresie był wrażliwy na osoby, które są narażone na wyziębienie organizmu.

Powrót na górę strony