Wiadomości

Nietrzeźwy kierowca zatrzymany według nowych przepisów

Data publikacji 25.03.2024

Nietrzeźwy kierowca to niewątpliwie śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. 23 marca 2024 r. podczas policyjnych działań "Trzeźwość" mundurowi zatrzymali kierującego vw, który miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, zgodnie z nowymi przepisami, policjanci zabezpieczyli jego samochód.

23 marca br. policjanci z wodzisławskiej jednostki Policji prowadzili działania pod nazwą "Trzeźwość". Celem policyjnej akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących.

Około godziny 8 w Lubomi, na ulicy Nepomucena mundurowi z drogówki zauważyli pojazd marki volkswagen, którego kierujący na widok radiowozu skręcił w zjazd do posesji, zawrócił, następnie gwałtownie przyspieszył. Policjanci ruszyli za tym pojazdem i po chwili, na ulicy Asnyka zatrzymali go do kontroli drogowej. Mundurowi szybko ustalili przyczynę jego próby ucieczki. Okazało się, iż 47-letni mieszkaniec powiatu wodzisławskiego był nietrzeźwy, badanie alkomatem wykazało u niego 1,7 promila alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany, policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca br., stróże prawa tymczasowo zabezpieczyli jego samochód. Teraz o dalszym losie mężczyzny zdecyduje sąd. 47-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu.

Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Apelujemy o odpowiedzialne zachowanie na drodze, a przede wszystkim o trzeźwość za kierownicą.

 

Powrót na górę strony