Wiadomości

Uczniowie kolejnych podstawówek zdawali egzamin na kartę rowerową

Data publikacji 10.06.2024

Wodzisławscy policjanci przeprowadzili egzamin na kartę rowerową. Uczniowie Szkół nr 2 i nr 3 z Radlina zdawali pod okiem specjalistów praktyczny test na torze przeszkód. Wszystkim, którzy zdali egzamin, serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznego korzystania z nowo zdobytych uprawnień.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego wodzisławskiej jednostki Policji przeprowadzili praktyczny egzamin na kartę rowerową na terenie Szkół Podstawowych nr 2 i nr 3 w Radlinie. Zanim uczniowie przystąpili do jazdy jednośladem, mundurowi omówili zasady egzaminu i przekazali cenne wskazówki, dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze w ramach kampanii edukacyjno - profilaktycznej pod nazwą "Jednośladem bezpieczenie do celu".  Do egzaminu przystąpili uczniowie, którzy wcześniej pozytywnie zaliczyli egzamin teoretyczny i już niedługo będą mogli korzystać z nowo zdobytych uprawnień. 

Dokument ten jest bardzo ważny w zakresie przepisów prawa. Zgodnie z artykułem 7 Ustawy o kierujących pojazdami, dzieci w wieku od 10 lat do 18 lat, by poruszać się na rowerze, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Takie same uprawnienia wymagane są do poruszania się hulajnogą elektryczną.

Zatem korzystanie z roweru lub hulajnogi elektrycznej poza placami, podwórkami, czyli w miejscach obowiązywania przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym (drogi publiczne, strefy ruchu, strefy zamieszkania – w co wliczają się również chodniki) bez wskazanych uprawnień grozi konsekwencjami prawnymi, tym wyższymi, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem nieletniego, który nie posiadał takich uprawnień.

Wszystkim, którzy pozytywnie zdali egzamin serdecznie gratulujemy. Życzymy wielu radości z jazdy na rowerze, a przede wszystkim bezpieczeństwa podczas korzystania z nowo zdobytych uprawnień.

  • policjant stoi przed grupą dzieci podczas egzaminu na kartę rowerową
  • policjant stoi przed grupą dzieci podczas egzaminu na kartę rowerową
  • policjant stoi przed grupą dzieci podczas egzaminu na kartę rowerową
  • policjant obserwuje jadące na rowerze dziecko podczas egzaminu na kartę rowerową
  • policjant stoi przed grupą dzieci podczas egzaminu na kartę rowerową
Powrót na górę strony