Wiadomości

Podsumowanie kampanii "Biała wstążka"

Data publikacji 03.12.2024

Wczoraj, w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczną edycję kampanii Białej Wstążki. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych władz, ekspertów w dziedzinie przeciwdziałania przemocy i mundurowych Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim z komendantem insp. Dariuszem Zajdą na czele.

Konferencję rozpoczęła Dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej Celina Uherek-Biernat, która przywitała uczestników, wprowadzając w tematykę wydarzenia. Następnie głos zabrał Arkadiusz Skowron, Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, który podkreślił znaczenie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy.

Po oficjalnym otwarciu uczestnicy mieli okazję obejrzeć film pt. „Czym jest przemoc”, który przedstawiał refleksje osób z różnych grup wiekowych na temat zjawiska przemocy.

Kolejna część programu poświęcona była wystąpieniom specjalistów, którzy przedstawili różne aspekty przemocy i zmiany w systemie jej przeciwdziałania:

  • Sabina Lasok-Chwiedoruk, psycholog i biegły sądowy, przedstawiła „Perspektywę dziecka krzywdzonego”. Jej prelekcja podkreślała potrzebę wczesnej interwencji i budowania wsparcia dla najmłodszych ofiar przemocy.
  • Iwona Rosprzak, prokurator Prokuratury Rejonowej w Bytomiu, omówiła „Zmiany prawno-karne” dotyczące przeciwdziałania przemocy, wskazując m.in. na nowe regulacje, które mają zwiększyć skuteczność ochrony ofiar.
  • Krystyna Orbik-Skupień, dyrektor placówki wsparcia dziennego „Dziupla”, przedstawiła wyzwania pracy asystenta rodziny w prelekcji „Kiedy asystent rodziny przychodzi z wizytą…”. Podkreśliła znaczenie empatii i zrozumienia w kontaktach z rodzinami w kryzysie.
  • Monika Zielińska, Prezes Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, w wystąpieniu pt. „Istotne zmiany w systemie prawnym” omówiła najnowsze reformy legislacyjne w kontekście przeciwdziałania przemocy.

Po każdym z wykładów odbywała się dyskusja, podczas której uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań prelegentom. Następnie rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych Powiatu Wodzisławskiego. Wydarzenie zakończyło się występem artystycznym uczniów Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie. Przedstawiona etiuda pt. „Samotny, bo niekochany” w poruszający sposób zwróciła uwagę na emocjonalne skutki braku miłości i opieki.

Wydarzenie podsumowała organizatorka konferencji, Dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej Celina Uherek - Biernat. Tegoroczne, symboliczne 16 dni w Ośrodku odbywały się specjalistyczne spotkania, konsultacje, prelekcje. Swój dyżur pełnili także wodzisławscy policjanci, profilaktyk oraz dzielnicowy. Przeciwdziałanie przemocy to edukacja społeczeństwa i podnoszenie świadomości, że nie ma zgody na przemoc. Konferencja była okazją do podziękowania Dyrektor Ośrodka za wzorową współpracę na rzecz przeciwdziałania przemocy z wodzisławską policją. Podziękowanie wręczył Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śląskim inspektor Dariusz Zajda.

Powrót na górę strony