Wiadomości

Wodzisław Śląski dołączył do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Escapetruck – wspólna walka z handlem ludźmi

Data publikacji 19.05.2025

Na wodzisławskim Rynku stanął Escapetruck – mobilny escape room, który w realistyczny sposób oddaje dramat osób uwikłanych w handel ludźmi. Dzięki interaktywnej formie uczestnicy mogli lepiej zrozumieć skalę zagrożenia i nauczyć się, jak właściwie reagować. To ważna lekcja, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi.

14 maja mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjno-profilaktycznym w ramach ogólnopolskiego projektu Escaputruck, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi.

Na miejscu pojawił się specjalnie przygotowany Escape Van. W jego wnętrzu zaaranżowano realistyczne sceny z życia ofiar handlu ludźmi. Uczestnicy, głównie młodzież ze szkół ponadpodstawowych, mieli okazję przeżyć interaktywną grę edukacyjną. Zadania wymagały współpracy, logicznego myślenia oraz refleksji nad dramatyczną sytuacją, w jakiej znalazły się osoby uwikłane w proceder handlu ludźmi.

W wydarzeniu wzięli udział wodzisławscy policjanci oraz policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także funkcjonariusze Straży Granicznej i Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, który zawsze wspiera prowadzone przez policjantów działania profilaktyczne.

Projekt Escapetruck to międzynarodowa inicjatywa realizowana przez Komendę Główną Policji, policję holenderską, Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytet Wrocławski, Komendę Główną Straży Granicznej. Do udziału w tegorocznej, wiosennej edycji wydarzenia organizowanego na terenie Polski włączyły się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM).

Partnerami projektu "Escape Truck" są:

1. Fundacja Reshape
2. Ambasada Królestwa Niderlandów
3. Policja Królestwa Niderlandów
4. Uniwersytet Wrocławski
5. Polska Policja
6. Straż Graniczna
7. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
8. IOM (Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji)

W Wodzisławiu Śląskim wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony młodzieży, jak i mieszkańców. Handel ludźmi to przestępczy proceder, którego ofiarami padają osoby z różnych grup społecznych. Polska jest nie tylko krajem pochodzenia, ale i tranzytowym oraz docelowym dla ofiar. Najczęstsze formy wykorzystania to praca i usługi przymusowe oraz wykorzystywanie seksualne. Dlatego edukacja i budowanie świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi jest niezwykle istotna i potrzebna. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w tej ważnej lekcji. 

Powrót na górę strony