Wiadomości

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych - okazja do rozmów o bezpieczeństwie

Data publikacji 07.03.2022

W niedzielę na wodzisławskim Balatonie odbyła się X edycja największego biegu pamięci w Polsce "Tropem wilczym". Na wydarzenie sportowe zostali zaproszeni policjanci, którzy wykorzystując okazję rozmawiali na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Prezentowali też sprzęt oraz jednostki broni wykorzystywane w służbie i rozdawali min. odblaskowe gadżety.

W dniu 6 marca 2022 roku na terenie Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton" w Wodzisławiu Śląskim odbyła się X edycja największego biegu pamięci w Polsce. "Tropem wilczym" to Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, największa impreza sportowo-edukacyjna, jaka towarzyszy obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy tej okazji wodzisławscy policjanci wystawili stoisko edukacyjne i z uczestnikami imprezy rozmawiali na tematy dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Przypominali o korzystaniu z elementów odblaskowych, informowali o kampanii profilaktycznej "Nie reagujesz-akceptujesz", przestrzegali seniorów, jak nie paść ofiarą oszustwa, a także zachęcali młode osoby do wstąpienia w szeregi policji. Chętni mogli zobaczyć jednostki broni, a także sprzęt wykorzystywany przez policję w codziennej służbie. Można też było posiedzieć w policyjnym radiowozie. Policjanci odpowiadali na zadawane pytania, a wspólne rozmowy miały dodatkowy cel - uzmysłowienie dorosłym, iż nie należy straszyć dzieci policjantami, gdyż mogą być tego negatywne skutki - dziecko w sytuacji zagrożenia nie zwróci się o pomoc do Policji.  Dlatego tak ważna i istotna jest postawa osób dorosłych, opiekunów i rodziców. Chętnych do odwiedzenia policyjnego stoiska profilaktycznego było sporo, dla wielu osób, nie tylko dla najmłodszych spotkanie z policjantami było nie lada atrakcją.

Obecność policjantów na wydarzeniu sportowym miała też inny ważny cel. Trwa zbiórka funduszy na leczenie małego Mikołaja, syna naszego kolegi, policjanta pełniącego służbę w Komisariacie Policji w Gorzycach. Mikołaj cierpi na bardzo rzadką chorobę objawiającą się rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), o zbiórce pisaliśmy wcześniej tutaj. Policjanci zachęcali do dołączenia się do zbiórki.

Jak co roku, bieg odbył się na dwóch dystansach, na symbolicznym dystansie 1963 metry oraz na 5 kilometrów. Właśnie na dystansie 5 kilometrów żadnych szans konkurentom nie dał policjant z wodzisławskiej komendy, sierżant sztabowy Bartłomiej Kuźnik, który pomimo obowiązków służbowych znajduje czas na codzienne treningi i swoją doskonałą formę prezentuje na zawodach, plasując się głównie w ścisłej czołówce. Bartłomiejowi gratulujemy zwyciestwa i świetnego wyniku sportowego, a także udziału w imprezie upamiętniającej obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Tropem Wilczym" odbywa się, aby:

- oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 1944-1963 walczyli z obcą władzą zainstalowaną w Polsce pod koniec II wojny światowej

- upowrzechnić wiedzę na temat najnowszej historii Polski

- zachęcić do aktywności ruchowej całych rodzin, do wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi.

  • Troje policjantów i policjantka pozują do zdjęcia. Stoją obok policyjnego radiowozu, za stolikiem wypełnionym ulotkami i odblaskowymi gadżetami. Na stole znajdują się również jednostki broni.
  • do zdjęcia pozują dzieci oraz dorośli, na sobie mają koszulki z logo imprezy sportowej i numery startowe na klatce piersiowej. W rękach trzymają odblaski.
  • Troje mężczyzn pozuje do zdjęcia, jeden stojący w środku widoczny cały, mężczyźni stojący obaj nie mają widocznych twarzy. Stojący w środku ma na piersi powieszony medal biegu tropem wilczym, a w rękach trzyma torbę papierową z upominkiem, na torbie widnieje napis Polski Instytut Pamięci Narodowej.
Powrót na górę strony