Kampania "Z głową w sieci"

Spotkanie profilaktyczne z rodzicami w ramach kampanii "Z głową w sieci"

W Szkole Podstawowej nr 4 w Radlinie odbyło się spotkanie profilaktyczne z rodzicami oraz nauczycielami placówki. Policyjny profilaktyk edukował dorosłych, jak chronić młodzież szkolną przez cyberprzestępstwami. Spotkanie odbyło się w ramach kampanii profilaktycznej wodzisławskiej Policji pn. "Z głową w sieci".

Wczoraj po południu, w Szkole Podstawowej nr 4 w Wodzisławiu Śląskim odbyło się spotkanie profilaktyczne dla rodziców oraz nauczycieli placówki. Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach kampanii profilaktycznej pod nazwą "Z głową w sieci",  której pomysłodawcą jest Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim, a współtwórcą Urząd Miasta w Radlinie.

Podczas spotkania, policyjny profilaktyk, podkomisarz Patryk Błasik przedstawił wyniki badań ankietowych, które były realizowane w radlińskich szkołach podstawowych. Badania wykazały, iż prawie 30% uczniów klas V-VII korzysta z internetu  ponad 5 godzin dziennie. Natomiast prawie 15% ankietowanych wskazało, iż ich rodzice w ogóle nie interesują się ich aktywnością i czasem spędzonym w sieci. Badania ankietowe miały również wykazać, czy młodzież szkolna doświadczyła jakiejkolwiek formy przemocy podczas korzystania z sieci. Badania wykazały, iż prawie 10% ankietowanych ktoś rozesłał ich kompromitujące zdjęcie lub prywatne informacje. Ponad 20% ankietowanych doświadczyło włamania lub kradzieży konta na portalu społecznościowym. Ponad 30% osób było ośmieszanych lub poniżanych w sieci. Ponad 12% badanych było zastraszanych lub szantażowanych, a prawie 20% osób otrzymało treści przeznaczone dla dorosłych. Prawie 40% badanych wskazało, iż nie spotkali się z żadną formą przemocy podczas korzystania z internetu.

Badania ankietowe przeprowadzone wśród młodzieży szkolnej wyraźnie pokazują, iż problem cyberprzestępczości jest problemem aktualnym i wymaga podjęcia konkretnych działań edukacyjnych. Dlaczego ofiary cyberprzemocy zwykle milczą? Ponieważ boją się pogorszenia sytuacji lub są szantażowane, wstydzą się i mają poczucie winy, obawiają się, że dorośli nie zrozumieją ich sytuacji, nie wiedzą, do kogo udać się po pomoc. Rolą dorosłych jest edukować, uświadamiać o możliwych zagrożeniach, jakie mogą wystąpić w sieci. Przede wszystkim przykład idzie z góry, należy więc pamiętać, iż dzieci nas czasem nie słuchają, ale zawsze nas obserwują. Bądźmy więc dobrym przykładem dla naszych dzieci. Bądźmy ostrożni w sieci, bądźmy życzliwi w sieci.

Podczas spotkania policjant omawiał również zagrożenia, które mogą spotkać dorosłych użytkowników internetu. Przestrzegał przed nowymi metodami działania oszustów, zachęcał do wnikliwego sprawdzania stron, na które wchodzimy, weryfikacji telefonów, które do nas dzwonią z ostrzeżeniami lub propozycjami zawarcia umów. Wykład wodzisławskiego profilaktyka spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników, którzy mieli sporo pytań. Zainteresowanie problemem pokazuje, iż jest to temat aktualny i profilaktyka skierowana zarówno do młodzieży, jak i do dorosłych jest bardzo potrzebna.

Gdzie szukać pomocy?

centrum pomocy facebooka https://pl-pl.facebook.com/help/

centrum pomocy google https://support.google.com/

centrum pomocy youtube https://support.google.com/youtube/twitter

800 12 12 12 - dziecięcy telefon zufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Dyzurnet.pl - tel. 801 615 005, dyzurnet@dyzurnet.pl

www.zglos.to

www.sieciaki.pl

Powrót na górę strony