Kampania "Z głową w sieci"

Cyberprzemoc- przeciwdziałam. Cyberprzemoc - reaguję!

Jak przeciwdziałać cyberprzemocy, kiedy reagować? Czym w ogóle jest cyberprzemoc? W ramach prowadzonej kampanii profilaktycznej pn. "Z głową w sieci" przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak należy postępować, kiedy jest się świadkiem lub ofiarą przemocy w sieci.

Wodzisławska Policja prowadzi działania w ramach własnej kampanii profilaktycznej pn. "Z głową w sieci". Jednym z celów działań jest umiejętność bezpiecznego korzystania przez młodzież z internetu. Świadomość zagrożeń oraz wiedza, gdzie szukać pomocy, kiedy młody człowiek doświadczył cyberprzemocy. Jednym z obszarów działań wodzisławskiej Policji w ramach kampanii jest przeciwdziałanie cyberprzemocy.

Czym jest cyberprzemoc? Cyberprzemoc to rodzaj przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Od tradycyjnej agresji różni ją to, że ma miejsce w wirtualnym świecie i przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych. Polega na stosowaniu przemocy przez internet, komputer, telefon lub inne urządzenia. Problem ten jest szczególnie ważny, ponieważ sprawcy często czują się bezkarni i anonimowi. Cyberprzemoc to prześladowanie, zastraszanie, wyśmiewanie, nękanie, poniżanie, szantażowanie, publikowanie ośmieszających lub kompromitujących zdjęć, filmów i informacji, podszywanie się w sieci pod kogoś lub wbrew jego woli z wykorzystaniem nowoczesnych multimediów. Nigdy nie lekceważ tego zjawiska. Często zdarza się, że cyberprzemoc prowadzi do depresji, stanów lękowych, a nawet prób samobójczych. Sprawcy, do cyberprzemocy wykorzystują zwykle e-mail, SMS, MMS, czaty, komunikatory internetowe, strony www, blogi lub serwisy społecznościowe.

Co możesz zrobić, kiedy jesteś świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy?

- zwróć się do osoby dorosłej z prośbą o pomoc. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej będzie możliwe usunięcie niechcianych treści z sieci.

- zrób kopię materiałów, które są krzywdzące (nie kasuj SMS, wydrukuj stronę, na której ktoś umieścił obraźliwy komentarz), dzięki temu łatwiej będzie złapać sprawcę.

- jesli ktoś grozi ci lub cię szantażuję, poinformuj rodziców i Policję.

Jak chronić się przed cyberprzemocą?

- uważnie kontroluj dostęp do swoich prywatnych danych, haseł dostępu, numeru telefonu, adresu.

- umieszczając swoje zdjęcia w internecie, sprawdź, w jakim stopniu mogą być dalej rozpowszechniane. Nigdy nie wysyłaj zdjęć nieznajomym!

- szanuj użytkowników internetu, nawet gdy się z nimi nie zgadzasz. Argumentuj, zamiast obrażać, ignoruj, zamiast wdawać się w cyberwalkę na słowa.

Cyberprzomoc - przeciwdziałam.

Ucz dziecko, jak bezpiecznie korzystać z internetu, telefonu, komputera czy tabletu. Stosuj kontrolę rodzicielską domowych multimediów. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jakie strony internetowe odwiedza, zapytaj, dlaczego je lubi. Sprawdź, czy nie ma tam np. obraźliwych komentarzy. Wytłumacz dziecku, że w internecie nikt nie jest anonimowy ani bezkarny (nawet jeśli podpisuje się tylko pseudonimem). Wytłumacz dziecku, czym jest zjawisko cyberprzemocy, dlaczego jest groźne i złe oraz że nigdy nie należy go stosować. Uświadom, że o każdym zdarzeniu cybeprzemocy powinno informować się dorosłych. Uwrażliwiaj dziecko, aby nigdy nie krzywdziło innych w żaden sposób.

Gdy dziecko jest zastraszane lub wyśmiewane, zbierz jak najwięcej dowodów cyberprzemocy (e-maile, SMS, MMS, komentarze, grafiki, czaty itp.). Udziel dziecku wsparcia, okaż ciepło i miłość. Skontaktuj dziecko ze specjalistą (np. z psychologiem lub pedagogiem w szkole). Powiadom szkołę, wspólnie z dyrektorem i pedagogiem ustalcie, co należy w takiej sytuacji zrobić. Mając dowody cyberprzemocy, powiadom Policję.

Powrót na górę strony